Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentChoroby i leczenie

Kiretaż – co to takiego?
 

 

 

 

 

 

Kiretaż to zabieg wykonywany w przypadku chorób przyzębia – również w okresie rozwojowym. Polega na dokładnym usunięciu z kieszonek dziąsłowych kamienia nazębnego. Miejsca te są szczególnie ważne dla zdrowia jamy ustnej, gdyż niewłaściwa higiena powoduje odkładanie się w kieszonkach wielu warstw płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego. Kamień wnika w szczelinę między dziąsłem a zębem, powodując uszkodzenie przyczepu nabłonkowego w dnie kieszonki i w końcowym etapie uszkodzeń doprowadza do powiększenia się szczeliny, co objawia się odsuwaniem się dziąsła od zęba i pogłębianiem kieszonki.

 

Kiretaż może być zamknięty lub otwarty – wybór metody zależy od głębokości kieszonki dziąsłowej i ilości zalegającego kamienia nazębnego.

  • Kiretaż zamknięty – zabieg przeprowadza się w przypadku kieszonek o głębokości do 5 mm. Odbywa się bez konieczności nacinania dziąseł oraz odsłaniania korzenia.

  • Kiretaż otwarty – zabieg przeprowadza się w przypadku kieszonek o głębokości powyżej 5 mm. Konieczne jest nacięcie dziąsła i odsłonięcie korzenia.

Niezależnie od tego, czy konieczne jest wykonanie kiretażu zamkniętego bądź otwartego, zabieg zawsze przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.

 
 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS