Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentChoroby i leczenie

Resorpcja wewnętrzna zęba
 

 

 

 

Resorpcja jest to ogół czynników fizjologicznych lub patologicznych, prowadzących do utraty twardych tkanek zęba i kości wyrostka zębodołowego.

Przy resorpcji wewnętrznej czasem można spotkać się z innym określeniem dla zjawiska – „różowy ząb”. Nazwa ta powstała z powodu obecności różowawych przebarwień w koronie zęba, pojawiających się na skutek prześwitywania bogato unaczynionej miazgi przez cienkie szkliwo.

 

Proces resorpcji dotyczy zwykle pojedynczych zębów przednich, czasem występuje symetrycznie, a w wyjątkowych przypadkach dotyczy wielu zębów. Przebieg choroby jest najczęściej bezobjawowy. Zęby przez długi czas reagują prawidłowo na bodźce termiczne i elektryczne. Jednym z pierwszych zauważalnych objawów jest właśnie wspomniane wyżej pokazanie się różowawej plamy w obrębie koronowym. Z kolei miazga zęba pozostaje najczęściej żywa tak długo, jak długo nie dojdzie do jej zainfekowania drobnoustrojami ze środowiska jamy ustnej.

Rezultatem postępujących zmian może być zaostrzenie procesu zapalnego lub rozwój w pierwszym etapie martwicy, a następnie zgorzeli miazgi, z charakterystycznymi dla tych zmian dolegliwościami bólowymi.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS