Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentChoroby i leczenie

Zespół Melkerssona-Rosenthala
 

 

 

 

 

Jest to przypadłość dotykająca osoby w różnym wieku, charakteryzujące się zapaleniem i obrzmieniem warg, nawracającym porażeniem jedno- lub obustronnym nerwu twarzowego i występowaniem bruzdowato zgrubiałego języka. Notuje się współwystępowanie tego schorzenia z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, chorobą wrzodową, chorobą Cronh´a, dysfagią oraz padaczką.

Zespół M.R (Melkerssona-Rosenthala) może występować pod kilkoma postaciami, objawiając się tylko nawracającym obrzękiem warg, twarzy, porażeniem nerwu twarzowego, pofałdowaniem języka, lub wszystkimi wymienionymi objawami jednocześnie. Obrzęki pojawiają się nagle; najczęściej występują w obrębie błony śluzowej policzków, podniebienia i dziąseł, lecz po dłuższym lub krótszym czasie cofają się. Jeśli symptomy nie ulegają remisji, konieczna jest interwencja chirurgiczna. Objawem M.R mogą być również:

  • powiększenie węzłów chłonnych;

  • migrenowe bóle głowy;

  • zaburzenia psychiczne;

  • zaburzenia neurowegetatywne;

  • zaburzenia smaku czy węchu.

Przyczyny występowania M.R nie zostały jasno określone. Sugeruje się, że rozwój choroby jest uwarunkowany predyspozycjami genetycznymi oraz alergizującym działaniem bakterii i toksyn z wewnątrzustrojowych ognisk zakażenia. Uważa się też, że porażenie nerwu twarzowego, występowanie języka pofałdowanego i obrzęk twarzy są wynikiem wrodzonych nieprawidłowości tkankowych w obrębie twarzy lub mają związek z zaburzeniami układu wegetatywnego i naczyń limfatycznych.

 

Leczenie zespołu M.R. Polega na terapii skojarzonej z wykorzystaniem eliminacji ognisk zakażenia, zastosowaniu antybiotykoterapii, środków przeciwalergicznych i przeciwzapalnych.

 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS