Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentChoroby i leczenie

Niezakaźne przyczyny chorób miazgi
 

 

 

 

 

Choroby zębów toczące się w miazdze mogą być wywołane przez czynniki zakaźne lub niezakaźne. Miazga zęba najczęściej choruje przez te pierwsze. Jeśli przyczyną schorzenia są czynniki niezakaźne, powstaje ono najczęściej w wyniku kumulowania się urazów powstających pod wpływem czynników różnych rodzajów.

Do czynników niezakaźnych, które mogą mieć wpływ na wywołanie chorób miazgi, zaliczane są:

  • Bodźce mechaniczne – mogą prowadzić do powstania małych urazów, których skutki nakładają się na siebie i po przekroczeniu bariery wytrzymałości miazgi rozwija się stan chorobowy. Małe urazy mogą być spowodowane złymi nawykami (np. gryzienie ołówków), nieprawidłowo wykonanymi uzupełnieniami lub plombami, które wywołują ucisk lub niewłaściwe naprężenia tkanek, zbyt agresywnie prowadzonym leczeniem ortodontycznym albo też złym opracowywaniem ubytku próchnicowego lub zębów przygotowywanych pod leczenie protetyczne. Wskutek działania bodźców mechanicznych może też dochodzić od razu do dużych uszkodzeń, które stają się przyczyną rozwoju chorób miazgi.

  • Bodźce chemiczne – do rozwoju chorób miazgi mogą prowadzić kumulujące się skutki z pozoru niewinnych podrażnień zębiny, do których dochodzi przez obnażone kanaliki zębinowe podczas kontaktu ze słodką, kwaśną czy słoną żywnością lub też wskutek kontaktu ze szkodliwymi związkami chemicznymi. Te drugie mogą mieć kontakt z zębami podczas zabiegów dentystycznych lub na skutek niewłaściwie prowadzonego leczenia zębów.

  • Bodźce termiczne – to jedne z najsilniej drażniących miazgę czynników. Do uszkodzeń miazgi wskutek działania temperatury może dochodzić przy kontakcie zębów z gorącymi lub lodowatymi potrawami, podczas borowania czy przy pobieraniu wycisków z zastosowaniem mas termoplastycznych.

  • Bodźce świetlne w zakresie promieniowania nadfioletowego – pacjent ma z nimi kontakt podczas wybielania zębów czy przy niektórych zabiegach fizjoterapeutycznych. Jeśli w uzębieniu, tkankach przyzębia lub w stawach skroniowo-żuchwowych toczą się stany zapalne, przy kontakcie z promieniami UV może dojść do uszkodzenia żywej miazgi. Z tego powodu zęby należy chronić przed działaniem tego typu światła.

  • Bodźce radioaktywne – mogą doprowadzić do uszkodzenia odontoblastów, czyli komórek, z których powstaje zębina i które biorą udział w tworzeniu kompleksu miazga - zębina zwanego endodontium. Promieniowanie to może prowadzić do chorób miazgi również w sposób pośredni: przez uszkodzenie ślinianek. Wywołuje to zaburzenie wydzielania śliny i co za tym idzie zmianę pH środowiska jamy ustnej. Powstają wówczas warunki sprzyjające rozmnażaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych, które niszczą tkanki przyzębia i zębów.

  • Bodźce związane ze stylem życia i dietą – choroby miazgi mogą być spowodowane przez niedożywienie, awitaminozę lub braki minerałów. Deficyt związków odżywczych i regulatorowych obniża sprawność układu odpornościowego i sprzyja rozwojowi zakażeń i zapaleń.

Źródło: Opracowanie własne

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS