Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentChoroby i leczenie

Guzy ciążowe w jamie ustnej
 

 

 

 

 

Ciąża pociąga za sobą szereg zmian hormonalnych w ciele kobiety. Ta silna huśtawka trwa przez cały czas oczekiwania na dziecko i mija dopiero wiele miesięcy po porodzie. Jednym z efektów hormonalnej burzy może być powstanie guza ciążowego w jamie ustnej. Nie jest to nowotwór w tradycyjnym znaczeniu tego słowa, choć zmiana jest wynikiem procesów rozrostowych, konkretnie: rozrastania się sieci naczyń włosowatych w rozpulchnionych i obrzmiałych dziąsłach. Guz pojawia się najczęściej na początku drugiego trymetru ciąży, rośnie szybko i nie powoduje dolegliwości bólowych. Ma wygląd kalafiorowatej lub kulistej narośli w kolorze czerwonym lub fioletowawym, czasem z nadżerkami będącymi wynikiem uszkodzenia podczas przypadkowego nagryzienia zmiany. Najczęściej lokalizuje się w szczęce w okolicach brodawki dziąsłowej, pomiędzy zębami siecznymi.

Jeśli nie krwawi i nie powoduje dyskomfortu podczas jedzenia, można zostawić go bez interwencji medycznej. Wtedy najczęściej zanika samoistnie po porodzie. Jeśli guz sprawia kłopoty, można go usunąć chirurgicznie, wycinając w całości, lub zlikwidować laserowo. Ta druga metoda jest bardziej komfortowa dla pacjentki w ciąży i nie wymaga interwencji z wykorzystaniem skalpela.

Zdarza się, że guz ciążowy pojawia się podczas kolejnego okresu oczekiwania na dziecko; bywa, że lokalizuje się w tym samym miejscu, co poprzednio.

Źródło: Opracowanie własne

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS