Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentChoroby i leczenie

Profilaktyka zakażeń grzybiczych u użytkowników protez
 

 

 

 

 

 

Grzyby drożdżopodobne odgrywają istotną rolę w powstawaniu stomatopatii protetycznych, czyli zmian pojawiających się w błonie śluzowej jamy ustnej a związanych z użytkowaniem protez dentystycznych. Profilaktyka infekcji grzybiczych odgrywa więc poważną rolę w zapobieganiu rozwoju schorzeń jamy ustnej i powstawaniu związanego ze stanami zapalnymi dyskomfortu podczas użytkowania protezy. Zakażenie grzybami z rodzaju Candida może wywoływać przykre dolegliwości ze strony błony śluzowej i być trudne w leczeniu – drobnoustroje te zasiedlają bowiem szybko i skutecznie uzupełnienie protetyczne, są przy tym trudne do usunięcia.

Do najważniejszych elementów profilaktyki zakażeń grzybiczych, mających także znaczenie lecznicze, zalicza się:

  • Dokładne oczyszczanie protezy oraz skuteczne i systematyczne usuwanie zanieczyszczeń z jamy ustnej – to podstawowy i najważniejszy element zapobiegający powstawaniu stomatopatii protetycznych. Bardzo dobre wyniki w oczyszczaniu protezy uzyskuje się przez mechaniczne usuwanie płytki protezy. Dobrze wykonane szczotkowanie protez jest wystarczające do uzyskania pożądanej czystości uzupełnienia. W takim przypadku częste stosowanie oczyszczających środków chemicznych lub enzymatycznych nie jest konieczne. Ważnym czynnikiem, który sprzyja rozwojowi infekcji grzybiczych u użytkowników protez, jest dobre przyleganie komórek drożdżaków do błony śluzowej jamy ustnej. Im przyleganie drożdżaków lepsze, tym trudniej je usunąć i tym szybciej dochodzi do ich rozmnożenia. W badaniach odwiedziono, że przyleganiu grzybów drożdżopodobnych sprzyja odkładający się na powierzchni błon śluzowych nalot z resztek organicznych bogaty w węglowodany; przyleganie drożdżaków wspomaga też tworzący się bakteryjny biofilm. Zatem usuwanie tworzącej się płytki nazębnej i płytki protezy oraz resztek tworzących organiczny film na błonie śluzowej mają kluczowe znaczenie dla stworzenia warunków niesprzyjających przyleganiu grzybów do powierzchni i tym samym zapobiegają rozwojowi infekcji grzybiczych.

  • Dobre wykonanie protezy – ryzyko rozwoju infekcji grzybiczej silnie wzrasta w przypadku protez wykonanych źle oraz takich, w których istnieją warunki sprzyjające dobremu przyleganiu grzybów. Ważne jest zatem, by proteza była jak najmniej porowata oraz miała jak najbardziej jednorodną strukturę.

 

Stomatolodzy zalecają, aby w celu uniknięcia infekcji grzybiczej:

  • protezy myć przeznaczonymi do tego pastami lub żelami oraz starannie płukać pod bieżącą wodą po każdym posiłku oraz przed udaniem się na spoczynek;

  • w porze nocnej przechowywać wyjmowane uzupełnienia protetyczne w środowisku suchym;

  • wykonywać regularne kontrole uzupełnień u protetyka.

Źródło: Opracowanie własne

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS