Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentChoroby i leczenie

Ziarniniaki szczelinowate w jamie ustnej
 

 

 

 

 

Ziarniniaki szczelinowate zwane są również naddziąślakami szczelinowatymi albo włókniakami płatowymi. Są to guzopodobne zmiany w błonie śluzowej jamy ustnej, które przybierają formę podłużnych fałdów – pojedynczych lub mnogich, zlokalizowanych głównie w sklepieniu przedsionka jamy ustnej, na wewnętrznej powierzchni wargi lub policzka, a czasem na podniebieniu twardym. Nie znamy jeszcze przyczyny powstawania ziarniniaków szczelinowatych, ale przyjmuje się, że jednym z powodów może być ucisk protezy stomatologicznej na tkanki jamy ustnej bądź drażnienie tkanek przez brzegi uzupełnienia protetycznego.

Niektóre ziarniniaki rozwijają się na podłożu stanów zapalnych. Mogą ulegać wtedy owrzodzeniu i mieć skłonność do krwawień. W takiej postaci mogą być mylone z owrzodzeniami, które towarzyszą zmianom nowotworowym, szczególnie jeśli ziarniniak jest mocno rozrośnięty. Z tego względu konieczna jest dokładna diagnostyka różnicująca.

 

W leczeniu ziarniniaków szczelinowatych wykorzystuje się – z założenia – zabieg chirurgiczny. Zmiany niewielkie najczęściej usuwane są w trybie ambulatoryjnym, natomiast w w przypadku zmian większych konieczny jest pobyt w szpitalu i wykonanie zabiegu w znieczuleniu ogólnym.

 
 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS