Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzPoradnik dentystyZakładanie gabinetu vademecumWybór formy opodatkowania podatkiem dochodowym
Wybór formy opodatkowania podatkiem dochodowym
 

 

 

Stomatolog otwierający swój prywatny gabinet ma obowiązki względem urzędu skarbowego oraz prawo do wyboru formy opodatkowania. Przy prowadzeniu działalności gospodarczej można wybrać jedną z następujących form opodatkowania podatkiem dochodowym:

 

  • Według skali podatkowej – rozliczeń z fiskusem dokonuje się podobnie jak w przypadku „zwykłego” podatku od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Przedsiębiorca musi prowadzić księgę przychodów i rozchodów. Ma jednak możliwość rozliczenia rzeczywistych kosztów tej działalności.

  • Ryczałt – opodatkowane na tej zasadzie mogą być wolne zawody, do których zalicza się m.in. stomatologów i techników dentystycznych. Podatek płaci się według stałej stawki wynoszącej 20%. Nalicza się go od przychodu. Podatnik traci jednak możliwość rozliczeń wspólnych ze współmałżonkiem i nie ma prawa do ulgi prorodzinnej. Więcej o ryczałcie można przeczytać tutaj.

  • Podatek liniowy – wynosi 19% stawki PIT. Płaci się go tak samo jak w przypadku rozliczeń na zasadach ogólnych, tyle, że jego wysokość jest niezmienna, a przedsiębiorca nie może wspólnie rozliczać się z małżonkiem i traci prawo do ulgi prorodzinnej. Prawo do opodatkowania w formie podatku liniowego można jednak stracić: wystarczy, że stomatolog uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz dawnego albo obecnego pracodawcy. Piszemy o tym tutaj.

  • Karta podatkowa - to jeden ze sposobów zryczałtowanego rozliczania się z fiskusem. Jej specyfika polega na tym, że płacony podatek nie ma nic wspólnego z rzeczywistymi dochodami, jakie przynosi praca. Jego wysokość zależy od rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych pracowników oraz liczby mieszkańców miejscowości, w której decydujemy się na otwarcie działalności. Więcej na temat karty podatkowej można przeczytać tutaj.

Wybór formy opodatkowania można zmienić; robi się to jednak po 1. stycznia następnego roku podatkowego. Dlatego decyzja o formie, w jakiej chce się być opodatkowanym, podejmowana przy zakładaniu działalności, powinna być dobrze przemyślana.

 

Źródło: Opracowanie własne

 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS