Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzPoradnik dentystyZakładanie gabinetu vademecumUzyskanie prawa do lokalu, w którym będzie prowadzona praktyka s
UZYSKANIE PRAWA DO LOKALU, W KTÓRYM BĘDZIE PROWADZONA PRAKTYKA STOMATOLOGICZNA
 

 

 

Przy zakładaniu własnego gabinetu stomatologicznego w pierwszej kolejności realizuje się sprawy związane z uregulowaniem prawnym statusu lokalu. Wynajem, kupno lub budowa lokalu – przemyślenia z tym związane, planowanie i zbieranie informacji na temat cen materiałów czy mieszkań, usług projektantów, poszukiwania projektanta można rozpocząć przed założeniem działalności. Po założeniu działalności będzie można korzystać z uprawnień podatkowych przysługujących przedsiębiorcom m.in. przy remoncie i adaptacji lokalu.

Nabywanie lokalu, w którym będzie prowadzona praktyka stomatologiczna, wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym. Dlatego decyzja powinna być przemyślana – szczególnie, kiedy gabinet ma być urządzony w bloku mieszkalnym. Zanim podpisze się umowę kupna czy wynajmu, należy udać się do administratora budynku i do terenowego oddziału sanepidu, aby dowidzieć się, czy w danej lokalizacji będzie możliwe uruchomienie praktyki stomatologicznej.

Gabinet stomatologiczny, może działać w:

 

  • domu lub mieszkaniu prywatnym

  • pomieszczeniach centrum handlowego lub usługowego

  • pomieszczeniach przychodni lub szpitala.

Lokal, w którym będzie zakładany gabinet, można:

 

  • Wynająć lub skorzystać z oferty leasingu – w przypadku wynajmu tradycyjnego konieczna będzie umowa najmu z właścicielem nieruchomości/lokalu, w której określone zostaną prawa i obowiązki najemcy oraz właściciela, zgoda na zaadaptowanie lokalu na gabinet, warunki najmu. Jeśli lokal ma status mieszkania spółdzielczego własnościowego, wymagana jest zgoda spółdzielni na zmianę sposobu użytkowania. Przy leasingu podpisuje się umowę z leasingodawcą. Więcej o leasingu piszemy tutaj. Polecamy też lekturę artykułu o umowach leasingowych.

  • Kupić – lokal można nabyć albo na rynku wtórnym, albo bezpośrednio nowo wybudowany od dewelopera. Zawsze musi to być transakcja przeprowadzona u notariusza. Warto przed podpisaniem umowy zapoznać się z urzędowym planem zagospodarowania przestrzennego na najbliższe lata. W przypadku zakupu na rynku wtórnym należy sprawdzić księgi wieczyste nieruchomości, a szczególnie działy z uregulowaniem spraw własnościowych oraz ewentualnymi wpisami hipotek czy służebności. Trzeba też domagać się zaświadczenia o stanie zameldowania z urzędu gminy – aby nie kupić mieszkania z zameldowanym tam lokatorem. Jeśli kupuje się mieszanie na rynku pierwotnym, konieczne jest sprawdzenie w księgach wieczystych działu hipotecznego. Jeśli zadłużenie tam widnieje, dewelopera należy zobowiązać do spłaty hipoteki do chwili oddania mieszkania nowemu właścicielowi. Lokal w stanie deweloperskim najlepiej odbierać w obecności fachowca lub samemu wnikliwie ocenić, czy spełnia on warunki, o których była mowa w umowie.

  • Przekształcić z użytkowanego na cele mieszkaniowe w miejsce wykonywania usług stomatologicznych - przepisy określają, że jeśli w lokalu, którego charakter użytkowy ma się zmienić, nie będą wykonywane żadne przeróbki, zamiana sposobu użytkowania wymaga zgłoszenia w urzędzie gminy lub miasta, w wydziale odpowiedzialnym za wydawanie pozwoleń na budowę. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

  • Wybudować – wiązać się to będzie z całą procedurą budowlaną: począwszy od zapoznania się z planem zagospodarowania przestrzennego dla danego obszaru miasta oraz konkretnej nieruchomości gruntowej, poprzez wykonanie i zatwierdzenie projektu budowlanego oraz uzyskanie pozwolenia na budowę w urzędzie miasta, znalezienie i zatrudnienie fachowców wykonujących poszczególne etapy robót budowlanych, instalacyjnych i wykończeniowych, aż po uzyskanie wymaganych prawem protokołów z odbiorów konkretnych etapów prac i dopuszczenie budynku do użytku przez urząd nadzoru budowlanego.


 

Trzeba pamiętać, że zmiana mieszkania w gabinet stomatologiczny wiąże się z tym, że właściciel będzie płacił wyższy podatek od nieruchomości – kwoty podatku stosowane w odniesieniu do lokali mieszkalnych w porównaniu do kwot dla nieruchomości przekształconych w lokale usługowe znacząco się różnią. Jeśli w budynku lub w jego części prowadzona jest działalność gospodarcza w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych, budynek taki objęty jest niższą, preferencyjną stawką podatku od nieruchomości. Wynika to z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Aby uznać daną działalność za związaną z udzielaniem świadczeń medycznych, muszą być spełnione dwie przesłanki: podmiotowa i przedmiotowa.

Jeśli lokal znajduje się w budynku zarządzanym przez wspólnotę mieszkaniową, przepisy stanowią, że stomatolog – oprócz pokrywania kosztów utrzymania lokalu – jest zobowiązany do stałego wpłacania zaliczek na koszty zarządu. Więcej o gabinecie stomatologicznym zlokalizowanym w budynku należącym do wspólnoty mieszkaniowej piszemy tutaj.

Kiedy kupić, a kiedy lepiej wynająć? Po informacje odsyłamy Państwa tutaj.


Źródło: Opracowanie własne

 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS