Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzPoradnik dentysty

Ankieta

Jakie czasopismo stomatologiczne prenumerujesz?

  • Magazyn Stomatologiczny
  • As Stomatologii
  • Nowy Gabinet Stomatologiczny
  • Poradnik Stomatologiczny
  • Stomatologia Współczesna
  • TPS
  • Kwintesencja
  • Forum Stomatologii Praktycznej
  • Inne

Obowiązki stomatologa związane z BDO
 

 

 

Obowiązki stomatologa związane z BDO

Otwierając nowy gabinet stomatologiczny zazwyczaj dbamy o jego odpowiednie wyposażenie - wygodne fotele, zapewniające komfort zarówno pacjentom, jak i dentyście, zestawy właściwych narzędzi, niekiedy także aparaturę RTG. Warto jednak mieć świadomość tego, że uruchomienie działalności stomatologicznej wiąże się także z szeregiem obowiązków, związanych z BDO, czyli Bazą danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym zobowiązaniom, jakie czekają na stomatologa.

Umowa na odbiór odpadów

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że w gabinecie stomatologicznym wytwarzane są odpady medyczne. Te zaś, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, muszą być w odpowiedni sposób przechowywane, a następnie przekazywane przedsiębiorstwu transportującemu i utylizującemu odpady - takiemu jak EMKA S.A. Konieczne jest zatem podpisanie odpowiedniej umowy, gwarantującej regularny odbiór odpadów, generowanych w danym podmiocie leczniczym. Umowa taka zawierana jest indywidualnie dla każdego gabinetu, zależnie od potrzeb stomatologa.

Wniosek rejestracyjny

Wytwórca odpadów - czyli w tym przypadku gabinet stomatologiczny - musi złożyć wniosek rejestracyjny poprzez platformę BDO. Logowanie do platformy następuje za pośrednictwem Profilu zaufanego tej osoby, która będzie Administratorem - głównym użytkownikiem konta w BDO. Jak wynika z art. 67 Ustawy o odpadach, ewidencja odpadów powinna być prowadzona przez większość przedsiębiorstw w formie karty ewidencji odpadów oraz karty ich przekazania. Decydując się na współpracę z EMKA S.A., nie trzeba się niczym martwić - nie tylko zarejestrujemy Twoją firmę w systemie BDO, ale także załatwimy wszystkie niezbędne formalności, pozostawiając Tobie czas na prowadzenie działalności.

Bezpłatna integracja, wystawianie kart przekazania odpadu

W ramach umowy z EMKA S.A. klienci otrzymują od nas bezpłatną usługę integracji konta w BDO z naszymi systemami informatycznymi. Dzięki temu to my zajmujemy się wystawianiem w imieniu klienta elektronicznej Karty Przekazania Odpadów (KPO) w rejestrze BDO w momencie, gdy odbieramy od niego odpady medyczne. To duże ułatwienie dla stomatologa, który nie musi zajmować się dodatkowymi formalnościami, tylko po prostu przekazuje nam worki lub pojemniki z odpadami.

Ewidencja odpadów, karty ewidencji KEO

Jak wynika z art. 71 Ustawy o odpadach, przedsiębiorstwa wytwarzające odpady niebezpieczne w ilości do 100 kg rocznie oraz inne odpady w ilości do 5 ton rocznie (wyłączając odpady komunalne), mają obowiązek prowadzenia uproszczonej ewidencji odpadów z zastosowaniem karty przekazania. Wychodząc naprzeciw naszym Klientom, na ich wniosek możemy na bieżąco prowadzić dla nich karty ewidencji odpadów (KEO) bezpośrednio na ich koncie w rejestrze BDO, dzięki czemu ewidencja staje się de facto obowiązkiem naszym, a nie stomatologa, który podpisał z nami umowę.

Sprawozdanie roczne

Dodatkowym obowiązkiem każdego wytwórcy odpadów - w tym stomatologa - jest złożenie do 15 marca każdego roku odpowiedniego sprawozdania marszałkowi województwa. Dokument ten stanowi raport na temat wytworzonych w poprzednim roku kalendarzowym odpadów. Na wniosek Klienta, to EMKA S.A. zajmuje się wygenerowaniem sprawozdania rocznego w rejestrze BDO, dzięki czemu w ciągu kilku sekund pojawia się ono automatycznie na koncie Klienta. To kolejny atut, przemawiający za tym, że warto podpisać umowę dotyczącą gospodarowania odpadami medycznymi właśnie z EMKA S.A.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS