Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzPoradnik dentysty

Ankieta

Jakie czasopismo stomatologiczne prenumerujesz?

  • Magazyn Stomatologiczny
  • As Stomatologii
  • Nowy Gabinet Stomatologiczny
  • Poradnik Stomatologiczny
  • Stomatologia Współczesna
  • TPS
  • Kwintesencja
  • Forum Stomatologii Praktycznej
  • Inne

AURA AIR oczyści gabinet stomatologiczny także z koronawirusa
 

 

 

 

 

 

Z raportu Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że Polska znajduje się w niechlubnym rankingu krajów UE, w których zanieczyszczenie powietrza jest największe. Dodatkowo z tego powodu odnotowuje się u nas coraz większą liczbę zgonów. Czyste powietrze staje się towarem deficytowym na wagę zdrowia, a nawet życia. Warto więc w nie zainwestować, a inteligentna platforma zarządzająca jakością powietrza - Aura Air wydaje się rozwiązaniem na miarę naszych czasów, chroniącym pomieszczenia także przed koronawirusem.

 

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że aż 91% populacji naszego globu żyje na terenach, gdzie zła jakość powietrza zagraża naszemu życiu i zdrowiu[1]. Badania wskazują, że zanieczyszczenia powietrza oraz smog mogą wpływać na cięższy przebieg zakażenia koronawirusem. Walka z zanieczyszczeniem powietrza stała się więc jednym z kluczowych wyzwań dla ludzkości. O wadze problemu świadczy najlepiej fakt, że WHO umieściła je wraz z zmianami klimatu na pierwszym miejscu listy „Ten threats to global health in 2019” (Dziesięć zagrożeń dla zdrowia na świecie w roku 2019)[2].

 

Jednym z najprostszych, a jednocześnie najbardziej skutecznych sposobów na eliminowanie zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza jest zadbanie o nie we wszystkich pomieszczeniach. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku szpitali i gabinetów lekarskich. Okazuje się bowiem, że zanieczyszczenie powietrza ma niekorzystny wpływ nie tylko na samych pacjentów, ale też na nienarodzone dzieci. Najdrobniejsze cząsteczki pyłu, o średnicy 0,1 mikrometra, mogą bowiem przenikać przez barierę łożyskowo-naczyniową. Nowe dowody sugerują również, że zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego może wpływać na rozwój neurologiczny najmłodszych, a także na późniejszy rozwój u nich cukrzycy i innych chorób[3].

 

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń oczyszczających powietrze, jednak tylko jedno jest przebadane klinicznie oraz zainstalowane w największym izraelskim szpitalu Chaim Sheba w TelHaShomer (Sheba Medical Hospital używa Aura Air na oddziałach i w pomieszczeniach socjalnych od początku pandemii SARS-CoV-2), argentyńskim szpitalu Rivadavia w Buenos Aires czy w Pałacu królewskim w Madrycie. To inteligentna platforma nadzorująca i zarządzająca jakością powietrza - Aura Air.

 

Aura Air to niewielkie urządzenie o bardzo eleganckim designie (niewielkie i montowane do ściany), wykonane z najwyższej jakości materiałów oraz wyróżniające się bardzo zaawansowaną technologią. Kontroluje jakość powietrza zarówno w pomieszczeniach, ale także monitoruje parametry panujące na zewnątrz. To pierwsze urządzenie, które nie tylko oczyszcza powietrze, ale też w pełni neutralizuje wirusy. Koronawirus tu nie osadza się na filtrach, jak w innych oczyszczaczach. 

 

Aura Air analizuje, filtruje i dezynfekuje powietrze w czterech unikalnych krokach.

 

Pierwszym jest badanie jakości powietrza w pomieszczeniach (dym, czad, dwutlenek węgla, lotne związki organiczne, pył zawieszony PM 2.5 i PM 10, temperatura, a także wilgotność) i na zewnątrz (czad, tlenki azotu, dwutlenek azotu, ozon, pyłki, lotne związki organiczne, pył zawieszony PM 2.5 oraz PM 10, a także temperatura, wilgotność oraz pogoda i jej prognozy). Urządzenie monitoruje uzyskane informacje w czasie rzeczywistym za pomocą inteligentnych czujników. Działanie czujników za pomocą specjalnej aplikacji na telefonie można sprawdzać nawet co 10 sekund. Taki zestaw analizowanych parametrów nie jest przypadkowy, ponieważ według WHO do zanieczyszczeń powietrza o najlepiej udokumentowanym i najdokładniej zbadanym szkodliwym wpływie na zdrowie ludzi należą właśnie m.in. pył zawieszony (PM), ozon i dwutlenek azotu[4].  

 

Drugim etapem działania jest kontrolowanie, definiowanie i modyfikowanie funkcjonalności platformy Aura Air, w zależności od aktualnych preferencji. Na przykład, jeśli pacjent ma astmę, system automatycznie zwiększy prędkość wentylatora, aby zapobiec pogorszeniu się jakości powietrza w pomieszczeniu. Podobnie z koronawirusem, który najlepiej radzi sobie w powietrzu o wilgotności powyżej 80% – Aura Air tę wilgotność również kontroluje.

 

Trzeci etap to filtracja i dezynfekcja powietrza. Pierwszym buforem w Aura Air jest filtr wstępny, który zatrzymuje duże cząsteczki (kurzu, pyłków, owadów czy sierści zwierzęcej). Tuż za nim znajduje się opatentowany filtr Raya zbudowany z trzech elementów (filtra HEPA zatrzymującego 99,98 cząsteczek stałych o wielkości 0,3 mikrona; warstwy węgla pochłaniającej lotne związki organiczne i brzydkie zapachy oraz inteligentnej tkaniny wykonanej z miedzianego filtra warstwowego filtrującej wirusy czy bakterie). Za filtrem Ray’a umieszczono Sterionizer, czyli komponent generujący jony dodatnie i ujemne oczyszczające i odświeżające pomieszczenie. Na samym końcu ulokowano diody UVC skuteczne w neutralizowaniu bakterii, wirusów i pasożytów poprzez niszczenie białek na błonie komórkowej.

W tym miejscu warto przytoczyć efekty testów klinicznych Aura Air odnośnie eliminowania koronawirusa. Do oceny wyników eksperymentu wykorzystano dane mierzone metodą RT - PCR. W ramach badania filtry Aura Air zostały zdefiniowane jako ostatni punkt, w którym pomiary próbek kontrolnych nie wykazują nasycenia detektora i zapobiegają błędnej interpretacji wyników. Rezultaty są następujące. Filtr HEPA redukuje koronowirusa w 99,7243%; SCF w 99,9744%, Sterionizer LP w 99,9651%, Sterionizer HP w 99,9429%, a lampy UVC w 99,9631%.

 

Czwartym i ostatnim etapem jest uzyskanie danych o jakości powietrza w czasie rzeczywistym. Tak więc Aura Air to nie tylko pomiar i realizowanie spersonalizowanych zaleceń, ale też większa efektywność energetyczna oraz współdziałanie z klimatyzacją i monitoringiem. Idealnie dopasowuje się do każdej przestrzeni, jej wielkości i potrzeb.

 

Aura Air oczyszcza 55 m kw., a wymiana filtra następuje co 6 miesięcy.

Urządzenie dostępne jest w Polsce dzięki firmie Mobile SCANMED Systems Sp. z o.o. z Wrocławia, która specjalizuje się w najnowszych technologiach medycznych. Więcej o Aura Air można przeczytać na: www.testujcovid.pl

tel. 512 354 354, tel. 508 970 964

 

Najnowsza światowa technologia, która zadba o komfort pracy i bezpieczeństwo pacjenta oraz lekarza, zwłaszcza w dobie pandemii nowego koronawirusa, jest już dostępna dla polskich gabinetów stomatologicznych. 

 

 

Aura Air to jedyne urządzenie, które przeszło pełne badania kliniczne i mikrobiologiczne. Zawieszone na ścianie gabinetu stomatologicznego analizuje, filtruje i dezynfekuje 99,9% wirusów, bakterii, pleśni i LZO. Jak długo mikroskopijny koronawirus utrzymuje się w powietrzu w gabinecie stomatologicznym? Już nie musimy odpowiadać na to pytanie – Aura Air dezaktywuje go natychmiast.

Aura Air posiada atest PZH.[1] „Ambient air pollution: Health impacts”, WHO, publikacja online: https://www.who.int/airpollution/en/ [stan na: 14.11.2019].

[2] „Ten threats to global health in 2019”, WHO, publikacja online: https://www.who.int/emergencies/ten-threats-to-global-health-in-2019 [stan na 14.11.2019]

[3] „Ambient air pollution: Health impacts”, dz. cyt.

[4] „Ambient air pollution: Health impacts”, WHO, publikacja online: https://www.who.int/airpollution/en/ [stan na: 14.11.2019].

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS