Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
Każde z pomieszczeń praktyki stomatologicznej ma inne zastosowanie i powinno być inaczej zaaranżowane.
-
Gabinet – tutaj zawsze elementem dominującym będzie unit stomatologiczny, a stałymi dodatkami meble i biurko, przy którym zasiada dentysta. Widok fotela stomatologicznego działa na na wielu pacjentów wyjątkowo stresująco, dlatego dobrze unit umieścić tak, by nie był widoczny bezpośrednio po otwarciu drzwi gabinetu. Funkcjonalnym i estetycznym rozwiązaniem jest oddzielenie fotela od reszty pomieszczenia zasłoną lub roletą na rusztowaniu, albo niewielką ścianką (np. z nowoczesnych luksfer). Na ścianach można powiesić obrazy – niekoniecznie związane ze stomatologią; mogą to być reprodukcje dzieł uznanych artystów albo zamknięte za szkłem ładne rękodzieło. Ważny element stanowią rośliny – niech dekorują wolny kąt i przyciągają wzrok (zielony kolor działa kojąco na zmęczone oczy). Ważne, by pielęgnacja roślin nie sprawiała kłopotu, zbyt intensywny zapach kwiatów nie był przykry, a osypujące się liście nie powodowały konieczności ustawicznego ich uprzątania. W gabinetach nastawionych na leczenie dzieci na ścianach powinny wisieć wesołe obrazki – najlepiej z ulubionymi bohaterami milusińskich. Ściany można ozdobić taśmą z nadrukowanymi bajkowymi postaciami.
-
Poczekalnia – może być oazą zieleni i żywiołowych obrazów na ścianach, albo utrzymanym w powściągliwym stylu pomieszczeniem z estetycznymi plakatami informacyjnymi lub reklamowymi. W wielu poczekalniach na ścianach wiszą obrazy klasycznych lub nowoczesnych twórców – trzeba jednak unikać dzieł zbyt ekstrawaganckich lub wywołujących niewłaściwe skojarzenia (do dentysty przychodzą również dzieci, które są bacznymi obserwatorami). Postawienie dopasowanych stylem foteli lub krzeseł oraz stolika z gazetami do przejrzenia pozwoli na miłe spędzenie czasu oczekiwania na wizytę. Prasę można też umieścić w estetycznym gazeciaku. Dobrze jest pomyśleć o okapniku na parasole, utrzymanym w stylu pomieszczenia – nawet nieużywany będzie ładnym elementem dekoracyjnym. Dobrze, by tam, gdzie przyjmowane są dzieci nie zabrakło zabawek, kredek, kolorowanek i małego, barwnego zestawu: krzesełko i stoliczek. Tablica i kreda są niewskazane ze względu na brud, który powstaje podczas zabawy.
-
Toaleta – ważne, by była zawsze czysta. Najefektowniej wyglądają utrzymane w jednym stylu lub tworzące serię pojemniki na papier, mydło i ręczniki. Jeśli toaleta posiada okno, można wstawić do niej roślinę. Niewskazane jest wieszanie ozdób ściennych w tym pomieszczeniu.
-
Pomieszczenia techniczne i socjalne – wprawdzie pacjenci z nich nie korzystają, ale niekiedy mają możliwość zerknięcia do ich wnętrza przez uchylone drzwi, dlatego urządzenie tych pomieszczeń powinien cechować ład i systematyczność. Dodatki aranżujące można wprowadzić do pomieszczeń socjalnych – będą to rośliny, półeczki i obrazy na ścianach.
Źródło: Opracowanie własne