Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzMagazyn Stomatologiczny

Obraz włókniaka szkliwiakowego – opis przypadku i przegląd piśmiennictwa
 
 
 
 
 
 

Obraz włókniaka szkliwiakowego
opis przypadku i przegląd piśmiennictwa
 
 


Marcin Mazur, Jan Drugacz, Daria Wziątek- Kuczmik, Beata Tkocz- -Szczepanik, Maciej Kajor, Weronika Karczewska. 



Praca recenzowana


Z Katedry i Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach Kierownik: prof. ŚAM, dr hab. n. med. Jan Drugacz Z Katedry i Zakładu Patomorfologii Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach Upoważniony: dr n. med. Maciej Kajor



Streszczenie


Włókniak szkliwiakowy jest rzadkim łagodnym guzem zębopochodnym występującym w kościach szczęki i żuchwy. W pracy przedstawiono opis przypadku włókniaka szkliwiakowego u młodej pacjentki leczonej operacyjnie w Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Katowicach, a także przegląd piśmiennictwa związanego z tym rzadkim nowotworem.



Włókniak szkliwiakowy (fibroma ameloblasticum) jest rzadko występującym łagodnym guzem zębopochodnym (1, 2). Rozrasta się w kościach szczęki i żuchwy, najczęściej w sąsiedztwie zębów zatrzymanych (3, 4, 5). Jest formą złożoną, zbudowaną z tkanki nabłonka zębotwórczego oraz ektomezenchymy zębotwórczej. Klasyfikacja WHO zalicza ten nowotwór do histologicznie niezłośliwych. Cechują go powolny, ograniczony wzrost, niewielkie rozmiary – do około 20 mm, oraz mała tendencja do lokalnej inwazji i mała liczba wznów (2, 6). O rozpoznaniu decyduje badanie kliniczne, radiologiczne oraz histopatologiczne.

 Kliniczny rozrost włókniaka szkliwiakowego jest mało charakterystyczny, gdyż podobnie jak inne guzy zębopochodne prowadzi do niewielkich zniekształceń i asymetrii twarzy. Sprzyja także przemieszczeniom i rozchwianiu sąsiadujących zębów, jak również daje dolegliwości w postaci bólu o charakterze neuralgicznym. Rzadko wzrost guza prowadzi do złamań patologicznych kości.

Radiologicznie przedstawia się, jako jednokomorowe ognisko osteolityczne, często obejmujące zęby zatrzymane, co nie jest jednak wystarczającym kryterium rozpoznawczym.

Obraz histologiczny będący podstaw ą właściwej diagnozy to bogato utkane podłoże łącznotkankowe z niewielką ilością skupisk nabłonka szkliwotwórczego.

W diagnostyce różnicowej włókniaka szkliwiakowego należy uwzględnić guzy zębopochodne, takie jak: szkliwiak, śluzak, torbiele zębopochodne, a także histiocytozę (7, 8).

Leczenie tych guzów jest wyłącznie chirurgiczne i polega na dokładnym wycięciu zmiany wraz z marginesem otaczającej ją tkanki kostnej. Nieradykalne usunięcie może powodować wznowy, a także prowadzić do zezłośliwienia (2, 3, 4, 6).

Pełna treść artykułu w załączniku poniżej.
 
 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS