Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzMagazyn Stomatologiczny

Przetoka zębopochodna skóry twarzy - opis przypadku
 

 

 

 

 

 

Przetoka zębopochodna skóry twarzy
Opis przypadku




Mariusz Lipski, Krzysztof Woźniak, Ryta Łagocka,
Jadwiga Buczkowska-Radlińska, Alicja Nowicka



 
Praca recenzowana

Z Zakładu Stomatologii Zachowawczej Katedry Stomatologii Zachowawczej i Periodontologii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie Kierownik: dr hab. n. med. Jadwiga Buczkowska-Radlińska.



Streszczenie

Najczęstszą przyczyną przetok skóry twarzy są zęby z zapaleniem tkanek przyzębia wierzchołkowego. W pracy przedstawiono przypadek pacjentki, u której dwukrotnie pojawiła się przetoka skóry pochodzenia zębowego. Patologia, o której mowa, była związana z pierwszymi zębami trzonowymi żuchwy i dotyczyła obustronnie okolicy pod żuchwowej.



Z przeglądu piśmiennictwa wynika, że najczęstszą przyczyną przetok skórnych twarzy są zęby z zapaleniem tkanek przyzębia wierzchołkowego (1-3). Powstają one w wyniku długotrwałego procesu zapalnego o niewielkim nasileniu. Jeśli ujście przetoki umiejscawia się w okolicy podbródkowej, to jej przyczyną są stany zapalne w przyzębiu wierzchołkowym siekaczy i kłów dolnych. W okolicy podżuchwowej natomiast lokalizuj ą się przede wszystkim ujścia przetok pochodzących od zębów dolnych przedtrzonowych i trzonowych (1-3). Zaledwie 20% przetok zębopochodnych jest spowodowanych przez zapalenia toczące się w szczęce. Najczęściej ich ujścia są umiejscowione w fałdzie nosowo-wargowym, u podstawy skrzydełka nosa, w obrębie wargi górnej (zęby sieczne, kły i sporadycznie zęby przedtrzonowe szczęki) oraz w policzku (przedtrzonowe i trzonowe zęby górne) (1-3).

Tworzenie się przetoki jest procesem przewlekłym. Początkowo powstaje ziarniniak podskórny (granuloma subcutaneum), który rozwijając się, prowadzi do ścieńczenia skóry i przebicia się ziarniny na zewnątrz, tworząc przetokę (4). Przetoka może mieć zatem początkowo postać guzka na zmienionej zapalnie skórze, a z czasem owrzodzenia lub rany ziarninującej. Jeśli proces ulega zaostrzeniu, to z kraterowato zaciągniętej środkowej części guzka wydobywa się zazwyczaj wysięk ropny (1-4). 

Zobacz pełną treść artykułu
 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS