Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzMagazyn Stomatologiczny

Zaburzenia czynnościowe narządu żucia u pacjentów z szumami usznymi
 

 

 

 

 

Zaburzenia czynnościowe narządu żucia u pacjentów z szumami usznymi

 

 


 

Anna Gołębiewska, Marek Łapuć, Marek Rogowski, Maria Gołębiewska


 
Praca recenzowana

Z Zakładu Protetyki Stomatologicznej Akademii Medycznej w Białymstoku Kierownik: dr hab. n. med. Maria Gołębiewska

Z Kliniki Otolaryngologii Akademii Medycznej w Białymstoku Kierownik: prof. dr hab. Marek Rogowski




Streszczenie

Autorzy pracy dokonali oceny zaburzeń czynnościowych narządu żucia pacjentów zgłaszających się do laryngologa z szumami usznymi. Ocenie poddano również stopień dokuczliwości szumów usznych. Posługując się wskaźnikiem anamnestycznym Ai i wskaźnikiem dysfunkcji Di wg Helkimo, u ponad połowy badanych stwierdzono znaczne nasilenie dysfunkcji narządu żucia. Z przeprowadzonych obserwacji wynika, że szumy uszne nie tylko towarzyszą dysfunkcji narządu żucia, ale mogą ją również potęgować jako czynnik nasilający stres.



Szumy uszne (tinnitus) od dawna stanowiły przedmiot zainteresowania medycyny. Słowa tinnitus po raz pierwszy użył Pliniusz w I wieku naszej ery. Wywodzi się ono od łacińskiego czasownika tinnire, co oznacza dzwonienie, brzęczenie (1).

Subiektywne szumy uszne są zjawiskiem fantomowym i są słyszalne tylko przez osoby, którym dokuczają. Zarejestrowanie ich dźwięku nie jest możliwe nawet za pomocą najnowocześniejszej aparatury. Są one wynikiem percepcji sygnału neuralnego dochodzącego z drogi słuchowej do kory mózgowej, tworzonego w procesach odmiennych od normalnego procesu słyszenia (2).
Szumy uszne mogą być symptomem wielu zmian chorobowych związanych z uchem zewnętrznym i środkowym, jak również z uchem wewnętrznym (1, 3). Zazwyczaj są objawem towarzyszącym upośledzeniu słuchu. Od wielu lat dyskutowany jest również problem szumów usznych jako jednego z objawów zaburzeń czynnościowych narządu żucia (4, 5, 6, 7, 8).
Celem pracy jest ocena występowania zaburzeń czynnościowych narządu żucia u pacjentów z szumami usznymi oraz ocena korelacji dokuczliwości szumów usznych z nasileniem dysfunkcji narządu żucia. 

Zobacz pełną treść artykułu >>
 
 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS