Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
Nerwobóle w obrębie jamy ustnej i twarzy
Nerwobóle w obrębie jamy ustnej i twarzy
Prof. dr hab. med. Grażyna Jarząb
Warto przypomnieć, że bodziec bólowy z jamy ustnej i twarzy przenosi się do ośrodkowego układu nerwowego za pośrednictwem włókien nerwów: trójdzielnego (V nerw czaszkowy), językowo-gardłowego (IX nerw czaszkowy) i nerwu błędnego (X nerw czaszkowy) oraz dołączających się korzonków tylnych czterech górnych segmentów rdzenia, a także drogą włókien sympatycznych, towarzyszących nerwom i naczyniom krwionośnym.
Bliskość ośrodkowego układu nerwowego i tym samym krótka droga przewodnictwa, a przede wszystkim wyobraźnia chorego, który nie może bezpośrednio wzrokiem kontrolować źródła bólu znajdującego się w jamie ustnej, sprawia, że ból doznawany w obrębie czaszki twarzowej jest odczuwany znacznie silniej niż ten, który pochodzi z innych części ciała.
Rodzaje bólu
Ból odczuwany w obrębie jamy ustnej i twarzy ze względu na rodzaj można podzielić na kauzalgie, psychalgie i neuralgie.
Neuralgia rzekoma (sympathalgia facialis) jest jednym z częściej występuj ących bólów twarzy. źródłem tego bólu jest zwykle przyczyna organiczna, uszkodzenie mechaniczne, toksyczne lub infekcyjne odpowiedniej gałęzi nerwowej. Długość ataków bólu jest różna. Czasem jest to ból ciągły, promieniujący, określany jako głuchy, szarpiący, rozrywający, tnący. Ból ten pojawia się często w nocy i z zasady nie ogranicza się tylko do obszaru jednego nerwu.
Zobacz pełną treść artykułu >>
Inne wiadomosci w kategorii
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.