Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzMagazyn Stomatologiczny

Płukanki do jamy ustnej. Co i kiedy zalecić pacjentowi?
 
 
 
 
 
 
 

Płukanki do jamy ustnej
Co i kiedy zalecić pacjentowi ?

 
 
 
 

Joanna Politowska i Elżbieta Jodkowska



Praca recenzowana


 

Z Koła Naukowego przy Zakładzie Stomatologii Zachowawczej Instytutu Stomatologii Akademii Medycznej w Warszawie 2Z Zakładu Stomatologii Zachowawczej Instytutu Stomatologii Akademii Medycznej w Warszawie Kierownik: prof. dr hab. n. med. Elżbieta Jodkowska.



Streszczenie


W związku z dostępnym na rynku szerokim wyborem płukanek do jamy ustnej autorki pracy podjęły próbę ich podziału, by ułatwić lekarzowi stomatologowi zalecenie pacjentowi płukanki z wybranej grupy. Powyższy podział jest umowny, płukanki podzielono według składu, a także opisano działanie zawartych w nich składników.





W zapobieganiu chorobom jamy ustnej najważniejsze są trzy elementy: higiena jamy ustnej, optymalne wykorzystanie fluoru i kontrola spożycia cukru.

Codzienna higiena jamy ustnej jest najskuteczniejszym postępowaniem przede wszystkim w zapobieganiu rozwojowi próchnicy zębów, jest także bardzo ważna w profilaktyce chorób przyzębia. Związki fluoru najefektywniej zapobiegają próchnicy zębów. Natomiast na skuteczne przeciwdziałanie próchnicy spowodowanej długotrwałym kontaktem cukrów z powierzchnią zęba wywierają wpływ świadomość tego faktu i kontrola ich spożycia. Dlatego też szczotkowanie zębów trzy razy dziennie po posiłkach już nie wystarcza. Obecnie zaleca się wykonywanie w domu dodatkowych zabiegów higienicznych, takich jak nitkowanie zębów i płukanie jamy ustnej płynami do higieny, a także profesjonalnych zabiegów higienicznych w gabinecie stomatologicznym: skalingu i piaskowania. Płukanie jamy ustnej płynami częściowo uzupełnia oczyszczanie zębów, usuwa dużą ilość bakterii, a także tworzy barierę ochronną przed osadzaniem się na zębach płytki nazębnej między posiłkami.

Zdaniem autorek korzystne byłoby wdrożenie do codziennej higieny jamy ustnej pacjentów płukanki dostosowanej do ich indywidualnych potrzeb. W związku z szerokim wyborem dostępnych na rynku płukanek do jamy ustnej autorki pracy podjęły próbę ich podziału, by ułatwić lekarzowi stomatologowi zalecenie pacjentowi preparatu z wybranej grupy. Powyższy podział jest umowny, płukanki podzielono według składu, a także opisano działanie zawartych w nich składników.

Idealny roztwór do płukania jamy ustnej powinien się odznaczać następującymi cechami:

  • szybko działający i bezpieczny,
  • zdolny do niszczenia bakterii w płytce nazębnej w miejscach trudno dostępnych,
  • przyjemny w smaku,
  • tani,
  • łatwy w stosowaniu i docierający do miejsc powstawania choroby – nad i poddziąsłowych.


Pełna treść artykułu w załączniku poniżej.
 
 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS