Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzKORONAWIRUS

Odmowa wykonania pracy bez środków ochrony
 

 

 

 

 

Sekcja Prawa Medycznego i Farmaceutycznego Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie wypowiedziała się w sprawie prawa osób wykonujących zawód medyczny do powstrzymania się od obowiązku świadczenia pracy w sytuacji, kiedy pracodawca nie zapewnia odpowiednich środków ochrony osobistej w okresie epidemii zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

W stanowisku z 15 maja 2020 r. zaznaczono, że taka odmowa jest dopuszczalna, kiedy warunki pracy będą stwarzały dla osób wykonujących zawody medyczne wysokie ryzyko utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Prawdopodobieństwo takie może być związane z brakiem środków ochrony osobistej lub innym naruszeniem przepisów BHP, które powiązane są z wysokim lub potencjalnym ryzykiem zetknięcia się z osobą zakażoną.

„W takiej sytuacji podstawową metodą usunięcia zagrożenia może być odmowa stawienia się w zakładzie pracy poprzedzona powiadomieniem pracodawcy z możliwie największym wyprzedzeniem. Wyprzedzenie to powinno umożliwić pracodawcy zmianę organizacji udzielania świadczeń w taki sposób, by zapewnić pacjentom ciągłość leczenia w bezpiecznych warunkach” – czytamy w stanowisku.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS