Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualnościPrawo

Zawód regulowany – zmiany w przepisach
  • 08-05-2008
 

1 maja 2008 roku weszła w życie ustawa o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Akt dotyczy ujednolicenia uznawania przez nasz kraj kwalifikacji zawodowych zdobytych w państwach Unii, Szwajcarii i krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Obywatelom tych państw i członkom i ich rodzin daje się możliwość wykonywania zdobytego zawodu i działalności regulowanych po uzyskaniu przez zainteresowanych certyfikatu potwierdzającego posiadane kwalifikacje.

 

W przypadku prowadzenia działalności transgranicznej zniesiono niepotrzebne bariery i postępowania administracyjne oraz maksymalnie ograniczono formalności dla osób, które chcą tymczasowo wykonywać zawód lub działalność regulowaną. Nie będą one musiały spełniać tych samych warunków co ci, którzy chcą na stałe osiedlić się w danym kraju i wykonywać tam zawód zaliczany do regulowanych.

Wprowadzono też pojęcie wspólnych platform: to ustalone i zaakceptowane przez państwa członkowskie warunki, których spełnienie oznacza, iż wnioskodawca nie musi odbywać stażu adaptacyjnego ani zdawać testu umiejętności.

Ustawa ustala też sposób wydawania zaświadczeń o zdobytych umiejętnościach obywatelom polskim, którzy ubiegają się o uznanie posiadanych kwalifikacji w krajach członkowskich Unii oraz EFTA. Tym samym nastąpiło ujednolicenie naszych przepisów z obowiązującymi we Wspólnocie.

 

Źródło: „Gazeta Prawna”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS