Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualnościPrawo

Akredytacja na spółkę
  • 19-09-2008
 

Ministerialne rozporządzenie, które ma ułatwić dostęp do robienia specjalizacji jest w fazie projektu. Zakłada ono m.in., że szpitale będą mogły wspólnymi siłami starać się o akredytację. Dotyczy to tych placówek, w których samodzielne uzyskanie upoważnienia od resortu zdrowia na kształcenie specjalistów jest niemożliwe lub bardzo trudne. Projekt ma ułatwić otrzymanie ministerialnej akredytacji szczególnie małym szpitalom powiatowym.

- Chcemy umożliwić uzyskiwanie wspólnych akredytacji przez kilka mniejszych ośrodków, które samodzielnie nigdy nie miałyby na to szans – wyjaśnia Roman Danielewicz, dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Zdrowia.

Małe szpitale często są postrzegane jako jednostki, w których ze względu na braki kadrowe i słabe zaplecze sprzętowe nie powinno się kształcić specjalistów.

- Ten problem szczególnie dotyczy małych szpitali powiatowych. Posiadając możliwość szkolenia lekarzy, staliby się jednocześnie atrakcyjniejsi dla nich jako pracodawcy – podkreśla Jarosław Kozera, prezes Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej (STOMOZ).

Więcej miejsc specjalizacyjnych oznacza większą ilość profesjonalistów na rynku medycznym w krótszym czasie. Na dziś w Polskich szpitalach jest ok. 30 tys. miejsc specjalizacyjnych – o wiele za mało w stosunku do potrzeb kadrowych i zainteresowania kandydatów. Zarządzający szpitalami uważają, że proponowane uproszczenia dla małych szpitali w uzyskiwaniu akredytacji na kształcenia specjalistów to dobre rozwiązanie. Ale nie każda placówka posiada odpowiednie wyposażenie, by móc się podjąć dalszej edukacji medyków. Dlatego specjalizacja po nowemu i w szpitalach „na spółkę” nie może się odbić kosztem dostępu młodych lekarzy do nowoczesnego sprzętu i technik leczenia.

 

Źródło: „Gazeta Prawna”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS