Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualnościPrawo

Dodatki do wynagrodzenia za pracę na etacie
  • 13-03-2008
 

Podstawowym składnikiem pensji lekarza, lekarza – dentysty i innych przedstawicieli personelu medycznego zatrudnionych w ZOZ-ie jest wynagrodzenie zasadnicze. Oprócz tego, w skład uposażenia mogą wejść dodatki, których wysokość uzależniona jest od szeregu czynników. Lista dodatków wygląda następująco:

  1. Za staż – uzależniony od liczby przepracowanych lat. Ustala się go w wysokości 5% płacy zasadniczej, jeśli pracownik przepracował 5 lat. Z każdym przepracowanym rokiem dodatek wzrasta o 1%, aż do osiągnięcia wysokości 20% po przepracowaniu 20 lat. Dodatek ten przysługuje za dni, za które pracownik otrzymuje wynagrodzenie, w tym – za czas niezdolności do pracy spowodowanej chorobą.

  2. Za stanowisko (tzw. funkcyjny) – szczegóły jego przyznawania regulują załączniki do rozporządzenia o wynagradzaniu osób zatrudnionych w ZOZ. Jego wysokość powinna być ustalona na podstawie oceny wielkości komórki organizacyjnej oraz określenia stopnia trudności i złożoności wykonywanych prac.

  3. Za stopień naukowy – przysługuje od pierwszego dnia miesiąca po miesiącu, w którym pracownik udokumentował zdobycie tytułu lub stopnia. Należy się pracownikom posiadającym stopień doktora, doktora habilitowanego oraz profesora, a jego wysokość zależy od posiadanego stopnia.

  4. Za pracę w więzieniu – dla pracowników zatrudnionych w strukturach więziennictwa. Jego wysokość waha się od 10 – 50% płacy zasadniczej.

  5. Za dyżur – oprócz normalnego wynagrodzenia pracownik dostaje dodatek jak za pracę w nadgodzinach i w wysokości:

    • 100% - za pracę w godzinach nadliczbowych w nocy, w niedziele i święta, w dniu wolnym od pracy udzielonym w zamian za pracę w niedzielę i święto zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy;

    • 50% - za pracę w nadgodzinach, przypadającą w każdym innym dniu.

  1. Za pozostawanie w gotowości do pracy – dodatek dotyczy każdej godziny pozostawania w dyspozycji do podjęcia pracy.

  2. Za porę nocną i święta – dotyczy pracy w systemie zmianowym, kiedy stan zdrowia pacjentów wymaga świadczenia całodobowo usług medycznych. Dodatek nie obejmuje pracowników pogotowia.

  3. Za pracę w pogotowiu ratunkowym (pomocy doraźnej) – zatrudnionym w zespole wyjazdowym przysługuje 30%, a poza zespołem wyjazdowym – 20% stawki godzinowej pensji zasadniczej za każdą przepracowaną godzinę.

  4. Nagrody jubileuszowe – przyznawane co 5 lat, począwszy od 20 roku pracy. Wysokość nagrody uzależniona jest od stażu pracy.

  5. Odprawy emerytalne i rentowe – jest to świadczenie jednorazowe.

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS