Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualnościDziałalność gosp., podatki, finanse

Zarządy w w stomatologicznych spółkach partnerskich
  • 04-02-2008
 

Spółka partnerska to szczególny rodzaj przedsiębiorstwa – zakłada się ją jedynie w celu wykonywania wolnego zawodu. Mogą ją utworzyć wykonujący wolne zwody, w tym lekarze stomatolodzy. Założyciele takiej spółki stają się partnerami; mogą być nimi jedynie osoby fizyczne.

Założenie spółki partnerskiej wymaga sporządzenia aktu notarialnego. Z chwilą wpisania spółki do KRS, firma zaczyna działać.

 

Spółką partnerską zarządzają sami partnerzy albo powołany do tego Zarząd. W jego skład mogą wchodzić partnerzy lub osoby trzecie. To drugie rozwiązanie jest szczególnie korzystne, gdy partnerzy nie posiadają czasu ani wystarczającej wiedzy do zarządzania firmą, albo wolą skupić się na praktyce zawodowej. Powołanie zarządu należy odnotować w umowie spółki.

 

Od chwili powołania, zarząd przejmuje prowadzenie spraw spółki i reprezentowanie jej. W jego pracach nie uczestniczą partnerzy, którzy nie wchodzą w skład zarządu. Każdy z członków zarządu ma prawo i obowiązek reprezentować spółkę i podejmować decyzje dotyczące firmy, o ile nie są to sprawy zastrzeżone jedynie dla wspólników.

 

W umowie spółki można zawrzeć informacje o wzajemnych relacjach między członkami zarządu i ich odpowiedzialności Jeśli takich zapisów w umowie spółki nie ma, stosuje się reguły z Kodeksu Spółek Handlowych.

Zarządy w spółkach partnerskich są powoływane i odwoływane jednogłośnymi decyzjami partnerów w spółce.

 

Partnerzy nie wchodzący w skład zarządu nie mają wprawdzie obowiązku ani prawa reprezentować spółki i prowadzić w jej imieniu spraw, ale mają prawo do przeglądania dokumentacji księgowej i dowiadywania się o stan majątkowy spółki. Mają też prawo kontrolować działania zarządu - o ile sami nie wchodzą w jego skład; przyznanie takich uprawnień wymaga zapisu w umowie spółki.

 

Jeżeli między zarządem a partnerami dojdzie do sporów, tych drugich w rozmowach reprezentuje pełnomocnik, wybrany spośród wspólników nie zasiadających w zarządzie.

 

Źródło: „Gazeta Podatkowa”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS