Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Skóra w kontakcie z substancjami drażniącymi
  • 17-08-2011
 

 

 

 

 

 

 

Szacuje się, że 95% związanych z pracą chorób skóry jest podtypami kontaktowego zapalenia skóry. Kontaktowe zapalenie skóry może być wywołane przez czynnik chemiczny lub fizyczny. Stan zapalny może objawiać się swędzeniem, pieczeniem, zaczerwienieniem, łuszczeniem się naskórka, wysypką, pęcherzykami i skupiskami grudek, a w przypadkach chronicznych obserwowane są: spękanie, nadmierne rogowacenie i zliszajowacenie.

Substancje działające na skórę drażniąco mogą wywoływać:

  • Alergiczny wyprysk kontaktowy - powierzchowne zmiany zapalne i wysiękowe w skórze powstające w wyniku kontaktu z alergenem. Choroba ma charakter przewlekły i nawrotowy. Zmiany najczęściej pojawiają się na grzbietowych częściach rąk, wokół paznokci i na opuszkach palców, a w przypadku uczulenia na substancje lotne także na twarzy i innych odsłoniętych częściach ciała. Pojedyncze grudki i pęcherzyki zlewają się w jedną większą zmianę rumieniowo-wysiękową. Najczęściej reakcję alergiczną wywołują: metale (chrom, nikiel, kobalt), aldehydy (formaldehyd, aldehyd glutarowy, glioksal, aldehyd cynamonowy), guma, barwniki, terpentyna, tworzywa sztuczne, epoksydy, akrylany, oleje i smary, kosmetyki, niektóre rośliny.

  • Wyprysk z podrażnienia – powstaje pod wpływem bezpośredniego działania czynników drażniących na skórę (bez udziału układu immunologicznego). Bardzo często do tego typu zmian dochodzi w sytuacji, kiedy skóra traci swoją naturalną barierę ochronną. Zmiany na skórze przypominają te, które pojawiają się przy alergicznym wyprysku kontaktowym i mogą wystąpić już po pierwszym kontakcie z czynnikiem drażniącym. Powstające zmiany nie powiększają swojej powierzchni. Ważną rolę w odporności skóry na powstawanie tego typu zmian odgrywają czynniki genetyczne warunkujące właściwości skóry oraz: grubość jej górnych warstw, potliwość, ilość ochronnej powłoki tłuszczowej. Czynnikami, które najczęściej wywołują wyprysk z podrażnienia mogą być: woda, mydła, środki piorące, detergenty roztwory zasad i kwasów, oleje i smary, rozpuszczalniki i inne związki organiczne, cement, wapno, smoły, niektóre rośliny. Na skutek długotrwałego działania czynnika drażniącego skóra może stać się szorstka, może łatwo pękać, grubieć i złuszczać się. Pozbawiona swej bariery ochronnej może być łatwo penetrowana przez substancje drażniące, co w efekcie może skutkować pojawieniem się alergicznego wyprysku kontaktowego. Czynniki drażniące mogą też prowadzić do zmian w przydatkach skórnych.

 

Sposobów ochrony skóry przed działaniem substancji drażniących jest kilka:

  • unikanie bezpośredniego lub długotrwałego kontaktu z czynnikiem drażniącym

  • noszenie rękawic ochronnych

  • smarowanie skóry preparatami o działaniu ochronnym – mogą one być stosowane w niektórych przypadkach pod ochronne rękawice gumowe.

Warunkiem zachowania dobrej kondycji skóry jest jej intensywna regeneracja w czasie wolnym od pracy.

Źródło: „Przyjaciel przy pracy”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS