Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Powstają trzy ważne środki badań nad nanotechnologią
  • 23-02-2011
 

 

 

 

 

 

W Szczecinie, Gdańsku i Łodzi powstaną prężne centra badań nad nanotechnologią. Ośrodki te powstaną przy współudziale funduszy pozyskanych z Unii Europejskiej.

Domeną nanotechnologii jest tworzenie i wykorzystywanie nanomateriałów. To materiały, których cząsteczki mają szereg przedziwnych właściwości i jedną cechę wspólną: maleńkie rozmiary rzędu ok. 1 miliardowej metra.

Nanomateriały wykorzystywane są na świecie już teraz, m.in. w medycynie. Szczególnym zainteresowaniem naukowców cieszą się badania prowadzone pod kątem przydatności włączenia tych materiałów do produkcji leków. Nanomateriały ze względu swoją budowę i właściwości mogą być nośnikami aktywnych substancji leczniczych. „Wpakowane” do nich właściwe leki można by przesyłać dokładnie tam, gdzie byłyby najbardziej potrzebne, czyli do ogniska zapalnego lub chorobowego. Aktywne substancje trafiałyby w ściśle określone obszary organizmu i niszczyły chorobowo zmienione komórki lub patogeny, a jednocześnie nie działałyby negatywie na zdrowe elementy tworzące ciało.

Z nanomateriałów można również tworzyć protezy idealnie komponujące się z żywymi strukturami.

- Dzięki nanocząstkom powierzchnia protezy może naśladować struktury budowane przez ludzkie komórki – mówi prof. Mirosława El Fray. – Przez to będzie lepiej tolerowana przez organizm, zakrzepy krwi nie utworzą się tak szybko jak na powierzchni stosowanych dotychczas protez.

 

W Szczecinie powstanie Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nanotechnologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Badania prowadzone będą w 72 laboratoriach. W ośrodku znajdzie się też dwukondygnacyjna sala wykładowa dla 500 studentów, pomieszczenia dydaktyczne, czytelnia i pracownia komputerowa. Czteropiętrowy budynek stanie w samym centrum miasta. Prof. Ryszard Kaleńczuk, prorektor do spraw nauki na szczecińskim ZUT podkreśla, że budowa centrum nanotechnologii to największa, jak dotąd, inwestycja w historii tej uczelni. Pieniądze już zostały pozyskane z programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”; na realizację przedsięwzięcia przeznaczone zostało 42 miliony złotych.

W Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej trwają prace wykończeniowe w budynku, który ma być oddany do użytku w przyszłym roku. Znajdzie się w nim m.in. 25 laboratoriów wyposażonych w najnowocześniejszą aparaturę do wytwarzania nanomateriałów i badania ich właściwości.

W Łodzi powstanie wielkie Europejskie Centrum Bio- i Nanotechnologii, w którym docelowo pracować będzie 180 naukowców i doktorantów, a dalszych 500 korzystać będzie z laboratoriów na zasadzie współpracy.

Ambicją polskich naukowców jest nie tylko dogonienie światowej czołówki w dziedzinie badań nad nanotechnologią, ale pozostanie w gronie ścisłej elity tych, którzy zajmować się będą opracowywaniem przyszłościowych rozwiązań.

Źródło: „Rzeczpospolita”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS