Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Przyzwolenie na szczerbatych
  • 21-10-2010
 

 

 

 

 

 

Utrata uzębienia i ubytki w zębach wydają się w naszym kraju nadal powszechne. Ciągle też obserwuje się przyzwolenie na prezentowanie niekompletnego uśmiechu. Społeczna świadomość faktu, iż nieleczone choroby jamy ustnej negatywnie wpływają na zdrowie całego organizmu, nadal jest za mała. Wyniki programu „Monitoring zdrowia jamy ustnej” potwierdzają wagę sytuacji: 43,9% populacji w wieku 65-74 nie ma własnych zębów. „Jest coraz gorzej, w 1998 r. było ich 34,7%. Zachowaną funkcję żucia w tej samej grupie ma tylko 49,6% osób – gdy jeszcze niedawno, w 2002 r., było ich 69,4%” - podaje „Gazeta Lekarska”.

By zmienić ów stan rzeczy, Komisja Stomatologiczna NRL w czerwcu tego roku zorganizowała konferencję „Stomatologia 2010”. Omówiono na niej m.in. temat epidemiologii chorób jamy ustnej w Polsce. Dyskutowano również o roli stomatologa jako lekarza pierwszego kontaktu, o konieczności podejmowania działań profilaktycznych i o potrzebie zwiększenia nakładów na stomatologię. Po konferencji w prasie i w mediach ukazały się komunikaty o sprawach poruszanych na spotkaniu. Wszystko po to, by wzmacniać świadomość Polaków na temat zdrowia jamy ustnej i społecznej roli stomatologów.

 

Statystyki europejskie, opracowane na podstawie badań przeprowadzonych w zeszłym roku w 30 państwach naszego kontynentu, też nie budzą entuzjazmu, jeśli wziąć pod uwagę zdrowie jamy ustnej:

  • Ok. 57% ankietowanych Europejczyków deklarowało, że w 2009 r. miało kontakt z dentystą.

  • 41% badanych miało wszystkie naturalne zęby.

  • Ok. 15% mówiło o problemach z przeżuwaniem i nagryzaniem pokarmów, wynikającymi z własnych zaniedbań.

  • 16% ankietowanych odczuwało ból zębów i przyzębia.

  • 7% respondentów wstydziło się wyglądu swoich zębów (tych prawdziwych i tych sztucznych).

Źródło: „Gazeta Lekarska”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS