Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

W walce z periodontopatiami
  • 04-10-2010
 

 

 

 

 

 

Czy ktokolwiek zaakceptowałby lekceważenie rany wielkości dłoni? Zapewne nikt. Dlaczego zatem lekceważy się zmiany w przyzębiu? Skoro – jak obrazowo ujęła to prof. dr hab. Renata Górska, konsultant krajowy ds. periodontologii, prodziekan ds. Oddziału Stomatologii Pierwszego Wydziału Lekarskiego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym podczas konferencji „Stomatologia 2010”: „Łączna powierzchnia kieszonek przyzębnych u dorosłego człowieka z pełnym uzębieniem i średnio zaawansowanym przewlekłym zapaleniem przyzębia to jak rana wielkości dłoni”.


 

Badania epidemiologiczne, wzrost świadomości i dobry przekaz informacyjny – to trzy podstawowe elementy udanej krucjaty przeciw rozwojowi chorób jamy ustnej.

Prof. R. Górska mówi w wywiadzie dla „Służby Zdrowia” o konieczności przeprowadzania badań epidemiologicznych – również takich, dzięki którym określi się występowanie chorób przyzębia u osób ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi. Na bazie uzyskanych wyników można budować strategię walki z chorobami jamy ustnej.

Wyniki badań, które były przeprowadzone do tej pory, nie uwzględniają wszystkich grup wiekowych.

- Teraz przygotowujemy się do przeprowadzenia badań epidemiologicznych w 10 ośrodkach akademickich. Chcemy przebadać ok. 500 osób w każdym z ośrodków oraz podjąć badania interwencyjne. Na razie jesteśmy w trakcie opracowywania programu. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku zostaną one rozpoczęte – mówi prof. R. Górska.


 

O tym, jak niebezpieczne mogą być choroby jamy ustnej, należy informować pacjentów. Z tym, że przekaz taki powinien zawierać także informacje o związku pomiędzy tymi schorzeniami a chorobami dotykającymi układ sercowo-naczyniowy. Te dane są tak ważne, że należy z nimi docierać do pacjentów na różne sposoby – tym bardziej, że z przeprowadzonych do tej pory badań wynika, iż ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych rośnie od 25 – 72 proc. w zależności od wieku pacjenta.

Przekaz wartościowej informacji i jej zrozumienie przez pacjenta oznaczają, że wzrośnie poziom świadomości tego ostatniego. Rosnąca świadomość skutków wynikających z zaniedbań chorób przyzębia i zrozumienie przyczyn powstawania tych chorób stanowią zaś poważny krok w kierunku zmiany postaw pacjentów.

O tym, że periodontopatie stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia ogólnego, lekarze medycyny ogólnej już wiedzą.

- Ze świadomością lekarzy jest coraz lepiej. Teraz już najwyższy czas, abyśmy docierali z tymi informacjami także do naszych pacjentów – zauważa prof. R. Górska.

Źródło: „Służba Zdrowia”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS