Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Zęby podczas rekrutacji
  • 18-08-2010
 

 

 

Tego nie powie oficjalnie żaden pracodawca, ale piękny uśmiech i zdrowe zęby mogą zaważyć na decyzji o wyborze kandydata starającego się o pracę. Kandydaci z ładnym, zadbanym uzębieniem mają większe szanse na pracę niżeli osoby, których zęby nie są pierwszej urody - do takiego wniosku doszli organizatorzy badań z kliniki dentystycznej Stomatologia w Katowicach. Ankietowani stwierdzili, że:

  • uśmiech odgrywa ważną rolę w kontaktach międzyludzkich – to opinia 83 proc. respondentów;

  • zwracają uwagę na uśmiech swojego współpracownika – tak robi 69 proc. badanych;

  • pracodawcy chętnie w swojej firmie widzieliby osobę z pięknym uśmiechem – to zdanie 71 proc. pracodawców;

  • na eksponowanym stanowisku powinna znajdować się osoba, która nie kryje swojego uśmiechu – tak uważa zdecydowana większość, bo aż 95 proc. respondentów;

  • uśmiech wpływa na ocenę kandydata – uważa 56 proc. ankietowanych;

  • uśmiech jest ważny podczas poszukiwania pracy – wie o tym 62 proc. zapytanych studentów;

  • uśmiech pracownika ma niebywałą moc – przekonanych jest o tym 90 proc. pracodawców.

 

Piękny uśmiech u osób ubiegających się o stanowisko prezesa lub dyrektora to rzecz obowiązkowa. Zdrowe uzębienie i estetyczny uśmiech powinny mieć również osoby pracujące w bezpośrednim kontakcie z klientami, pracownicy hotelarstwa, gastronomii, handlu oraz związane z mediami i reklamą. Ale nie tylko oni – ponieważ obecnie piękny uśmiech staje się nieoficjalnym załącznikiem do prawie każdego życiorysu wypełnionego doświadczeniami i sukcesami zawodowymi.

- Często, zanim ktoś oceni nasze CV, doświadczenie, zwróci uwagę na zęby i usta - bo to one znajdują się na wysokości wzroku rekrutera, dlatego w wielu przypadkach mogą przesądzić o pierwszym wrażeniu - mówi lek. stom. Danuta Borczyk z kliniki Stomatologia w Katowicach. - Osoba nieuśmiechająca się albo zakrywająca swój uśmiech może zostać odebrana jako skryta, a nawet niesympatyczna. Tak samo dzieje się później w relacji z klientem. Handlowiec bez uśmiechu wiele nie sprzeda – dodaje.

Siła uśmiechu tkwi w jego działaniu na podświadomość. Mechanizm ten wyjaśnia Monika Stańczak-Teryaki, psycholog:

- Uśmiech ma bardzo duże znaczenie, bardziej pod względem oddziaływania na poziomie podświadomym na rekrutującego, a także w konsekwencji na potencjalnego klienta. Oczywiste jest, że osoba pogodna, pozytywnie nastawiona do ludzi ma większe szanse na pracę. Mimo że doświadczeni doradcy personalni nie przyznają wprost, że wygląd stanowi element ogólnej oceny kandydata, to przychylniej ocenia się osoby schludne, czyste, zadbane, w tym mające zadbane zęby.
Od osób pracujących w domu lub online nie wymaga się bezwzględnie olśniewającego uśmiechu. Nie oznacza to jednak, by miały one zaniedbywać swoje uzębienie – zdrowe zęby to podstawa dobrej kondycji całego ciała; zęby na dodatek piękne - zdecydowanie podnoszą poziom samooceny i wiary w siebie.

Źródło: „Polska Dziennik Bałtycki”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS