Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Automatyczne uznawanie lekarskich kwalifikacji zawodowych
  • 25-05-2010
 

 

 

Zasady uznawania posiadanych uprawnień zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów regulują przepisy Dyrektywy 2005/36/WE. Dokument ten jednak nie określa zasad wzajemnego uznawania posiadanych kwalifikacji. Jak podaje „Gazeta Lekarska”: „Na podstawie przepisów Dyrektywy 2005/36/WE automatycznemu uznaniu podlegają kwalifikacje do wykonywania zawodu uzyskane przez obywatela państwa członkowskiego UE na terytorium innego państwa członkowskiego UE w wyniku odbycia określonego szkolenia. Ażeby podlegać automatycznemu uznaniu, tak uzyskane kwalifikacje muszą być co do zasady potwierdzone odpowiednim dokumentem lub dokumentami wydanymi w danym państwie i wskazanymi w Załączniku V Dyrektywy 2005/36/WE. Należy podkreślić, że automatycznemu uznaniu nie podlega sam fakt posiadania w innym państwie członkowskim UE uprawnienia do wykonywania zawodu. Co więcej, nie jest konieczne posiadanie uprawnień do wykonywania zawodu w danym państwie członkowskim UE, aby ubiegać się o uznanie kwalifikacji zawodowych w tym państwie”.

Dla osób, które ukończyły medycynę lub stomatologię w naszym kraju, dokumentami, które potwierdzają uzyskanie w Polsce kwalifikacji zawodowych podlegających automatycznemu uznaniu są:

  • dyplom z tytułem lekarza (lekarza dentysty), oraz

  • zaświadczenie o zdaniu Lekarskiego Egzaminu Państwowego (Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego).

Z powodu niewłaściwej interpretacji przepisów zdarzają się nieporozumienia dotyczące szczególnie osób, które studiowały nauki medyczne w Polsce, a po zdobyciu dyplomu wyjechały za granicę. Jeśli młody lekarz lub dentysta po zdobyciu dyplomu wyjechał do innego kraju i tam nabył uprawienia zawodowe, a potem wrócił do ojczyzny, to chcąc tutaj pracować, musi nabyć wszystkie kwalifikacje uprawniające go do wykonywania zawodu, określone w art. 5 ust. 3 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, tj. odbyć staż podyplomowy i złożyć Lekarski Egzamin Państwowy (Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy) – dotyczy to lekarzy kończących staż podyplomowy po 30 września 2004 r. Spełnienie tych wymogów prawnych oznacza dla lekarza nabycie uprawnień do wykonywania zawodu i nabycie wymaganych kwalifikacji podlegających automatycznemu uznaniu przez wszystkie pozostałe państwa członkowskie Unii Europejskiej na podstawie przepisów Dyrektywy.

Źródło: „Gazeta Lekarska”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS