Na skróty
- Forum
- Zareklamuj swój gabinet
- Izby Lekarskie w Polsce
- Partnerzy portalu
- Magazyn Stomatologiczny
- Wydawnictwo
Czelej - Wydawnictwo
PZWL - Wydawnictwo
Med Tour Press Int. - new! Katalog firm
- Dodaj gabinet
- Poradnik dentysty
- Organizacje
- Turystyka stomatologiczna
- Marketing stomatologiczny
- Dotacje z UE
- KORONAWIRUS
- Dental TV
- new! Czas na urlop!
- Relacje z targów i imprez
- 25-05-2010
Zasady uznawania posiadanych uprawnień zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów regulują przepisy Dyrektywy 2005/36/WE. Dokument ten jednak nie określa zasad wzajemnego uznawania posiadanych kwalifikacji. Jak podaje „Gazeta Lekarska”: „Na podstawie przepisów Dyrektywy 2005/36/WE automatycznemu uznaniu podlegają kwalifikacje do wykonywania zawodu uzyskane przez obywatela państwa członkowskiego UE na terytorium innego państwa członkowskiego UE w wyniku odbycia określonego szkolenia. Ażeby podlegać automatycznemu uznaniu, tak uzyskane kwalifikacje muszą być co do zasady potwierdzone odpowiednim dokumentem lub dokumentami wydanymi w danym państwie i wskazanymi w Załączniku V Dyrektywy 2005/36/WE. Należy podkreślić, że automatycznemu uznaniu nie podlega sam fakt posiadania w innym państwie członkowskim UE uprawnienia do wykonywania zawodu. Co więcej, nie jest konieczne posiadanie uprawnień do wykonywania zawodu w danym państwie członkowskim UE, aby ubiegać się o uznanie kwalifikacji zawodowych w tym państwie”.
Dla osób, które ukończyły medycynę lub stomatologię w naszym kraju, dokumentami, które potwierdzają uzyskanie w Polsce kwalifikacji zawodowych podlegających automatycznemu uznaniu są:
-
dyplom z tytułem lekarza (lekarza dentysty), oraz
-
zaświadczenie o zdaniu Lekarskiego Egzaminu Państwowego (Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego).
Z powodu niewłaściwej interpretacji przepisów zdarzają się nieporozumienia dotyczące szczególnie osób, które studiowały nauki medyczne w Polsce, a po zdobyciu dyplomu wyjechały za granicę. Jeśli młody lekarz lub dentysta po zdobyciu dyplomu wyjechał do innego kraju i tam nabył uprawienia zawodowe, a potem wrócił do ojczyzny, to chcąc tutaj pracować, musi nabyć wszystkie kwalifikacje uprawniające go do wykonywania zawodu, określone w art. 5 ust. 3 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, tj. odbyć staż podyplomowy i złożyć Lekarski Egzamin Państwowy (Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy) – dotyczy to lekarzy kończących staż podyplomowy po 30 września 2004 r. Spełnienie tych wymogów prawnych oznacza dla lekarza nabycie uprawnień do wykonywania zawodu i nabycie wymaganych kwalifikacji podlegających automatycznemu uznaniu przez wszystkie pozostałe państwa członkowskie Unii Europejskiej na podstawie przepisów Dyrektywy.
Źródło: „Gazeta Lekarska”