Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Turystyka medyczna polską specjalnością eksportową
  • 14-04-2010
 

 

 

Polskie Stowarzyszenie Turystyki Medycznej (PSTM) złożyło w Ministerstwie Gospodarki wniosek o uznanie turystyki medycznej za specjalność eksportową. Powód takiego działania jest jeden: rosnąca popularność wyjazdów, których celem jest korzystanie z usług specjalistów medycznych w Polsce. Szczególne miejsce zajmuje tu turystyka stomatologiczna. Rodzimi specjaliści leczą zęby równie dobrze jak ich zagraniczni koledzy po fachu, a biorą za to znacznie mniejsze pieniądze. To przyciąga pacjentów głównie z krajów Europy Zachodniej, gdzie usługi stomatologiczne są – nie da się ukryć – bardzo drogie.

- Polska gospodarka powinna tę szansę wykorzystać. Chcemy, aby turystyka medyczna została uznana za polską specjalność eksportową - mówi prezes PSTM Artur Gosk.

Z analiz firmy Grail Research wynika, że rynek, którego wartość w 2004 r. szacowano na zaledwie 40 mld $, już za dwa lata będzie wart 100 mld $. Na chwilę obecną największymi ośrodkami są kraje Azji oraz Ameryki Łacińskiej: Tajlandia, Indie, Singapur, Brazylia i Meksyk. W Europie oprócz Polski liczą się jeszcze Czechy, Cypr, Turcja oraz Węgry. W tych krajach turystyka medyczna nosi już znamiona gałęzi przemysłu.

- Polska gospodarka stoi przed szansą wykorzystania ogólnoświatowego wzrostu turystyki medycznej. Aby tej szansy nie zaprzepaścić, potrzebne jest wsparcie polskiego rządu - argumentuje Gosk. Stąd inicjatywa wystąpienia PSTM z wnioskiem do resortu gospodarki. Dalszy dynamiczny rozwój turystyki medycznej w naszym kraju zależy od skutecznych akcji marketingowych, oraz promujących nasz kraj jako miejsce, do którego opłaca się przyjeżdżać po zdrowie.

Stowarzyszenie prowadzi również rozmowy z LOT-em, by nasz największy podniebny przewoźnik wziął udział w akcjach reklamujących Polskę w zagranicznych placówkach jako kraj przyjazny turystom podróżującym w celach medycznych.

Jak podaje „Rzeczpospolita”: „Niewykluczone, że do współpracy zostaną zaproszone koleje, które mogłyby reklamować usługi polskich lekarzy w Berlinie. Niemcy są bowiem najliczniejszą grupą pacjentów przyjeżdżających do Polski, obok Irlandczyków i obywateli Wielkiej Brytanii”. Ci ostatni zaś do Polski przyjeżdżają głównie po to, by leczyć zęby.

W zeszłym roku dało się odczuć mniejszy ruch w turystyce medycznej – co wynikało z kryzysu gospodarczego.

- Zaczęliśmy mocno odczuwać to we wrześniu ubiegłego roku. Od lutego jednak frekwencja zaczęła znacznie rosnąć - mówi Przemysław Matan, właściciel krakowskiej firmy ComplexMedica Dental Travel.

O tym, że denturyzm ma wielkie szanse na dalszy intensywny rozwój, świadczą opinie zadowolonych zagranicznych pacjentów: 96% z nich zadeklarowało chęć ponownego skorzystania z usług lekarza, dentysty czy kliniki, 97% chętnie skorzystałoby ponownie z leczenia w zagranicznej placówce, a 74% wyjeżdżających z Polski turystów zagranicznych było bardzo usatysfakcjonowanych z leczenia. 16% zadeklarowało zaś, że ich satysfakcja jest całkowita. (Wyniki pochodzą z raportu Medical Tourist Survey 2008 opublikowanego przez specjalistyczny portal Treatment Abroad.)

Źródło: „Rzeczpospolita”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS