Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Ergonomia a błędy popełniane w medycynie
  • 18-02-2010
 

 

 

Niejeden błąd lekarski lub pomyłka popełniona przez pozostały personel medyczny byłyby do uniknięcia, gdyby miejscem pracy rządziła ergonomia. O powiązaniach między ergonomicznym środowiskiem pracy a pojawianiem się błędów medycznych dyskutowano na konferencji, która w listopadzie zeszłego roku odbyła się w krakowskim Collegium Medicum.

„W otwierającym konferencję wykładzie dr Janusz Pokorski (Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego) zdefiniował błąd medyczny jako przesłankę do zaistnienia zdarzenia niepożądanego w systemie opieki zdrowotnej, a błąd medyczny uwarunkowany czynnikami ergonomicznymi jako przesłankę do zaistnienia zdarzenia niepożądanego, wynikającego z niedoskonałości ergonomicznej jakiegokolwiek ogniwa systemu opieki zdrowotnej” - podaje „Atest”. Oznacza to, iż ergonomia w miejscu pracy ma zdecydowany wpływ na zmniejszenie prawdopodobieństwa popełnienia błędu.

Niewłaściwie oznakowane opakowanie leku, brak komunikacji między personelem lub komunikacja nieprawidłowa, niedostosowanie pomieszczeń i sprzętu do wymogów pracy personelu medycznego, ograniczenia architektoniczne, niedokładne wskazania urządzeń specjalistycznych, a w Polsce szczególnie: przestarzałe procedury, obciążenie pracą, brak pomocy ze strony doświadczonych kolegów i brak szkoleń – to najpoważniejsze przyczyny powstawania zjawisk niepożądanych (jak bardziej delikatnie określa się błędy medyczne) w pracy personelu placówek służby zdrowia.

Jak monitorować zjawisko powstawania błędów i jak zapobiegać takim zdarzeniom to najpoważniejsze zagadnienia związane z poruszanym tematem. Polskie środowisko medyczne boi się raportowania błędów medycznych - z powodu strachu przed procesami i utratą pracy, oraz z powodu wstydu przed współpracownikami, samym sobą oraz przed pacjentami. Lekarze na Zachodzie Europy uważają raportowanie o błędach medycznych za rzecz naturalną, dzięki której możliwe jest opracowanie doskonalszego rozwiązania ergonomicznego, które pozwoli wyeliminować przyczyny ewentualnych zdarzeń niepożądanych. W opinii prof. Andrzeja Kiiblera z Wrocławskiej Akademii Medycznej „(...) w szpitalach trzeba kształtować kulturę bezpieczeństwa, żeby strach i wstyd nie powodowały ukrywania błędów, bo to utrudnia wprowadzenie zmian systemowych”.

Źródło: „Atest”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS