Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Ergonomia – wielki sojusznik zdrowia dentysty
  • 15-02-2010
 

 

 

 

Na konferencji „Ergonomia a ryzyko błędu medycznego", przeznaczonej dla środowiska medycznego, która odbyła się w listopadzie zeszłego roku w Krakowie, dyskutowano nie tylko o kwestiach związanych z optymalizacją procedur i zachowań w miejscu pracy, ale mówiono również o zagrożeniach dla zdrowia samych lekarzy, a niesionych przez nieergonomiczny sprzęt lub urządzenia niedostosowane do indywidualnych potrzeb specjalistów.

Stomatolodzy w sposób szczególny powinni przywiązywać uwagę do ergonomii pracy. Stosowanie przemyślanych rozwiązań pomoże zadbać o zdrowie i zapewni na długo sprawność ruchową samego lekarza; ma też niebagatelny wpływ na znaczne zmniejszenie ilości błędów popełnianych podczas leczenia.

- Wyjątkowo duża ilość sprzętu i materiałów stosowanych w gabinetach stomatologicznych wymaga ergonomicznej organizacji pracy i odpowiednich, prostych zasad pracy, dzięki czemu zespoły stomatologiczne zabezpieczą się przed popełnianiem błędów - mówił dr hab. Jerzy Krupiński (Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego).

Podejście do pracy stomatologów zrewolucjonizowało powiedzenie: jeżeli dobrze widzisz to, co robisz, to dobrze robisz to, co widzisz. W praktyce oznacza to przejście z leczenia pacjenta ulokowanego w pozycji półsiedzącej do pracy z pacjentem znajdującym się w pozycji leżącej (oczywiście przy zachowaniu standardów zabezpieczających pacjenta przez skutkami ewentualnych niebezpieczeństw pojawiających się w trakcie wykonywania zabiegu lub leczenia). Zmiana ta zrewolucjonizowała pracę stomatologów, umożliwiając wygodne, proste siedzenie, bez wykrzywiania i przeciążania kręgosłupa. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że gabinet dentystyczny to miejsce, w którym stomatolog nie pracuje sam. Towarzyszy mu asystentka – ergonomia pracy dotyczy zatem obojga.

Źródło: „Atest”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS