Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Dezynfekcja powierzchni w gabinecie stomatologicznym
  • 27-10-2009
 

 


 

Higiena w gabinecie dentystycznym zachowana jest wtedy, gdy regularnie odkażane są powierzchnie sprzętu, urządzeń, podłóg, ścian; w tym – w szczególności - powierzchnie trudno dostępne. Zabiegi dezynfekcyjne należy dostosować do wielkości i rodzaju powierzchni, która ma być odkażona.

  • Powierzchnie małe dezynfekuje się najlepiej aerozolami lub chusteczkami nasączonymi preparatem. Środki te oparte są najczęściej na alkoholu, który najlepiej sprawdza się przy odkażaniu niewielkich, często trudno dostępnych obszarów. W przypadku, kiedy zastosowana została tzw. bariera ochronna odporna na płyny, np. taśma plastikowa czy jednorazowy pokrowiec, a nie została ona uszkodzona, mycie i dezynfekcję tak zabezpieczonej powierzchni należy przeprowadzić na koniec dnia pracy.

  • Do dezynfekcji powierzchni dużych najszersza gama preparatów oparta jest na aminach i ich pochodnych (QAV). Substancje te są stosunkowo tanie, mają szerokie spektrum działania i dobre właściwości myjące. Plusem jest też ich niewielka uciążliwość.

  • Powierzchnie specjalne to m.in. ścianki przewodów ssących, na których osadza się biofilm z mikroorganizmów jamy ustnej. Dezynfekcja tych rejonów powinna być przeprowadzona ze szczególną starannością – wszelkie niedociągnięcia w tym procesie skutkują wzrostem ryzyka zakażenia. Rozkładający się, nieusunięty biofilm wydziela też przykry zapach.

Źródło: „Twój Przegląd Stomatologiczny”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS