Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Nowa twarz dla pacjenta z nowotworem
  • 10-05-2022
 

 

 

 

 

 

Pracujący w Loyola University Medical Center's Oral Health Center dr Charles Palin przywrócił 62-letniemu pacjentowi z nowotworem jamy nosowej możliwość funkcjonowania i zachowania własnej twarzy. Pacjent nie chciał leczenia jedynie przedłużającego życie. Chciał żyć – normalnie. Z powodu wielu guzów, jego chirurg musiał usunąć w ramach leczenia inwazyjnego cały nos, w tym kość i tkankę miękką, osiem zębów przednich i część kącika ust. W poszukiwaniu ośrodka, który wykonałby protezę, dzięki której doszłoby do rekonstrukcji utraconych tkanek twarzy, pacjent trafił do Uniwersytetu Loyola. Opracowany przez dra Palina plan obejmował stworzenie zestawu niestandardowych uzupełnień, w tym protez i specjalnego obturatora, których zadaniem było wypełnić brakującą kość i tkankę w jamie ustnej pacjenta – włącznie z odbudową kącika ust, co umożliwiłoby normalne jedzenie, picie i oddychanie.

W kolejnym kroku pacjentowi osadzono tymczasową epitezę nosa, która powstała dzięki pracy drukarki 3D – umocowano ją na twarzy przy pomocy taśmy medycznej. Z kolei pod koniec 2019 r. pacjent otrzymał protezę, która umocowana została na twarzy przy użyciu magnesu, przyczepiając się do obturatora umieszczonego w górnej części jamy ustnej.

Pacjent przyznaje, że dzięki leczeniu „(...) 99,9% ludzi nie jest w stanie powiedzieć, że nie mam nosa. Nie muszę używać taśmy ani kleju, magnes działa idealnie”.

Z kolei sam dr Palin podkreślił fakt, że pacjent ma swoją własną twarz, może wyglądać normalnie i przede wszystkim – wrócić do codziennego życia.

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS