Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Ageizm w stomatologii
  • 09-05-2022
 

 

 

 

 

 

Ageizm polega na dyskryminacji ze względu na wiek. Nie jest to zjawisko nowe, ponieważ istnieje w historii ludzkości praktycznie od zawsze, ale we współczesnym świecie jest nie do przyjęcia i powinno być piętnowane na wszelkich polach manifestowania się.

Wprowadzony w 1969 roku termin ageizm odnosi się do procesu systematycznego stereotypowania i dyskryminacji osób starszych. Jest sposobem odnoszenia się do seniorów, a także postrzegania ich w sposób negatywny poprzez przypisywanie im cech takich, jak niesamodzielność, powolność czy naiwność. Ageizm obserwowany jest także w obszarze stomatologii. Dotyczy między innymi sposobu odnoszenia się do seniorów i postaw pracowników służb medycznych w odniesieniu do osób starszych. Seniorzy mają także większy problem z dostępnością do świadczeń stomatologicznych, a wielu dyskryminowanych jest na wiele rozmaitych sposobów, między innymi odmawia się im prawa do rzetelnej diagnostyki, w tym gównie onkologicznej, do operacji, kosztownego długotrwałego leczenia, refundacji leków czy środków higienicznych. Dyskryminacja ze względu na wiek pojawia się w wymienionych obszarach wskutek stawiania na pierwszym miejscu potrzeb osób młodszych w stosunku do potrzeb osób starszych.

Warto wspomnieć też o ageizmie związanym z wykonywaną pracą zawodową – tutaj dyskryminacja manifestuje się: odsuwaniem starszych pracowników od wykonywania określonych zadań, niedopuszczaniem ich do pewnych obszarów aktywności zawodowych bądź kształcenia, zwolnieniem z pracy lub nieprzyjęciem do pracy z powodu wieku.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS