Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Biotechnologia przyszłością stomatologii?
  • 22-05-2009
 

 Przed nami era biotechnologii i biologii syntetycznej. Naukowcy chcą manipulować materiałem genetycznym różnych istot i tworzyć gatunki nie występujące naturalnie w przyrodzie. W laboratoriach już teraz powstają organizmy, które – być może za kilka lat – zaczną wspomagać leczenie chorób. Z ich możliwości skorzysta również stomatologia.

Możliwe, że już niedługo pokarm będzie sprzymierzeńcem w walce z mikroorganizmami powodującymi psucie się zębów. Trwają prace biotechnologiczne, prowadzone pod kierunkiem Christiny Smoike z California Institute of Technology, których celem jest takie zmodyfikowanie gatunku Lactobacillus bulgaricus, naturalnego składnika flory jogurtowej, by mógł on likwidować bakterie Streptococcus mutans, wywołujące próchnicę zębów. Zmodyfikowany szczep L. bulgaricus dodawano by do np. jogurtów, tworząc probiotyczną żywność z aktywną florą bakteryjną o ściśle ukierunkowanym działaniu. Regularne spożywanie jogurtu ze wsadem będącym wytworem biotechnologów dawałoby szansę na to, iż próchnica pokonana zostałaby bez użycia wiertła dentystycznego.


 

Amerykański uczony Craig Venter, znany z prac nad rozszyfrowaniem ludzkiego genomu, podjął się przed rokiem zadania stworzenia wszystkich podstawowych elementów chemicznych, niezbędnych do zbudowania żywego organizmu. Jeśli jego prace zakończą się sukcesem, możliwe, że przed biotechnologami pojawi się szansa na wykorzystanie patentu na szeroką skalę, a nowe organizmy będą powstawać na zamówienie.

Sceptycy wykorzystania biotechnologii przestrzegają jednak przed zbytnią euforią. Istnieją poważne obawy, że biomanipulacja może być niebezpieczna.

- Gdy sztuczne organizmy dostaną się do środowiska, mogą zacząć się krzyżować z gatunkami istniejącymi obecnie, co doprowadzi do powstania groźnych chorób wywołanych przez nieznane dotąd drobnoustroje - ostrzega Pat Mooney, szef kanadyjskiej organizacji bioetycznej ETC Group.

Źródło: „Newsweek Polska”


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS