Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Liszaj płaski w jamie ustnej to źródło stresu psychicznego
  • 18-10-2021
 

 

 

 

 

Polscy badacze pochylili się nad problemem stresu psychicznego u pacjentów chorujących na liszaj płaski śluzówki jamy ustnej. W badaniu, które objęło 62 pacjentów z województwa łódzkiego, postanowiono określić poziom odczuwanego stresu psychicznego w przebiegu liszaja płaskiego śluzówki jamy ustnej, a także oszacować możliwą korelację pomiędzy poziomem odczuwanego stresu i symptomami subiektywnymi, których doświadczają osoby dotknięte liszajem.

Okazało się, że u ponad 77% badanych z liszajem płaskim na śluzówce jamy ustnej występował podwyższony poziom stresu. Na poziomie wysokim stres ten dotykał prawie połowę uczestników badania. Z kolei 23% badanych nie zgłaszało obciążenia stresem psychicznym – pomimo występowania w jamie ustnej zmian na śluzówce. Badacze odnotowali też, że wyższy poziom stresu psychicznego był powiązany dodatnio z natężeniem odczuwanego bólu ze śluzówki jamy ustnej.

Nie zaobserwowano w tym badaniu korelacji pomiędzy poziomem stresu psychicznego a częstością sięgania po używki, za to potwierdzono, że zmiany na śluzówce jamie ustnej w przebiegu liszaja płaskiego są częstsze u kobiet niż u mężczyzn i związane to jest z większą częstością występowania liszaja u kobiet.


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS