Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Antybiotyki u kobiet w ciąży
  • 15-09-2021
 

 

 

 

 

 

Fizjologiczne zmiany, jakie zachodzą w organizmie kobiety w czasie ciąży – również w obszarze jamy ustnej – zwiększają ryzyko zapalenia dziąseł czy pojawienia się ziarniniaków ropotwórczych. Interwencje profilaktyczne lub terapeutyczne, jakie podejmowane są u kobiety ciężarnej, powinny być prowadzone w celu zachowania zdrowia zarówno matki, jak i rozwijającego się płodu, a także z ukierunkowaniem na poprawę zdrowia jamy ustnej matki i zmniejszenia ryzyka problemów stomatologicznych u jej dziecka w przyszłości.

Antybiotyki, podobnie jak niektóre leki przeciwbólowe i znieczulające uznawane są za bezpieczne, na tyle, że można je stosować także u kobiet ciężarnych. Jednak zawsze ordynowanie w czasie ciąży jakichkolwiek leków powinno być bardzo ostrożne i uzasadnione, ponieważ niewłaściwy preparat farmakologiczny może nieodwracalnie zaszkodzić płodowi.

 

Wiele zabiegów stomatologicznych wykonywanych u kobiet w ciąży nie ma charakteru nagłego i można je przełożyć na czas po porodzie. Z tego względu, kiedy ryzyko dla zdrowia matki bądź płodu przewyższa korzyści wynikające z podjęcia interwencji stomatologicznej z wykorzystaniem leków, w tym antybiotyków, należy zabieg odłożyć na czas po porodzie. Wyjątkiem są ostre infekcje – powinny być leczone w czasie ciąży i to niezwłocznie.

 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS