Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Sporna nowa ustawa o samorządzie lekarskim
 • 27-04-2009
 

 


Ministerstwo Zdrowia chce, by od 1 stycznia 2010 roku obowiązywała nowa ustawa o izbach lekarskich. Pomysł generalnie popiera samorząd lekarski, choć nie wszystkie regulacje projektu przekazanego pod obrady Komitetu Rady Ministrów mogą liczyć na akceptację Naczelnej Izby Lekarskiej” - czytamy w „Pulsie Medycyny”. Nowa ustawa miałaby zastąpić stare, 20-letnie przepisy, nijak nie pasujące do rzeczywistości. Na początku marca tego roku projekt został przekazany pod obrady Komitetu Rady Ministrów. Przewiduje się w nim m.in.:

 • Mniej okręgowych izb lekarskich, dopasowanych terenem działania do jednostek administracyjnych kraju „Pozwoli to na dostosowanie organizacji samorządu lekarskiego do zadań, które są rzeczywiście wykonywane. Obecnie część sądów lekarskich nie przeprowadza żadnych lub co najwyżej jedno - dwa postępowania rocznie" - twierdzi Jakub Gołąb, rzecznik prasowy MZ. Redukcja liczby izb okręgowych budzi sprzeciw części członków samorządu lekarskiego:

  - W wielu stanowiskach wskazano, że z obecnego stanu rzeczy nie wynikają żadne problemy i nie wiadomo, jaki problem proponowane przepisy miałyby rozwiązać. Propozycja jest też niezgodna ze stanowiskiem zdecydowanej większości samorządu lekarzy i lekarzy dentystów – stwierdza Romuald Krajewski, członek prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.

 • Szerszy katalog kar – przyznane zostało stronom prawo do odwoływania się od decyzji sądów lekarskich oraz zwiększono prawa ofiar błędów medyków. Ustawa przewiduje też:

  - jawność postępowania przed sądem lekarskim

  - możliwość tymczasowego zawieszenia przez sąd lekarski prawa wykonywania zawodu lekarzowi, przeciwko któremu toczy się postępowanie

  - rozszerzenie katalogu kar dla lekarzy o karę pieniężną, okresowy zakaz pełnienia funkcji kierowniczych i okresowe ograniczenie w wykonywaniu zawodu lekarza.

 

W projekcie ustawy nie uczyniono jednak zapisów:

 • o obecności sędziów zawodowych w składach orzekających sądów lekarskich

 • odnośnie tego, że samorząd lekarski jest następcą prawnym izb lekarskich, które zlikwidowano 58 lat temu: „Taki zapis powinien znaleźć się w ustawie z powodu sprawiedliwości historycznej. Izby lekarskie były ofiarami ustroju komunistycznego, a ich stworzenie w 1989 roku było faktycznie reaktywacją, jeśli zważyć na podobieństwa organizacji i zasad funkcjonowania do izb zniesionych w 1950 roku. Przy okazji zniesienia skonfiskowano również własność izb i jeżeli uznajemy, że zwrot własności jest
  właściwy i potrzebny w odniesieniu do licznych osób i organizacji, to na pewno zasada taka musi dotyczyć i izb lekarskich"
  - tłumaczy Romuald Krajewski.

Źródło: „Puls Medycyny”

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS