Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Japonia – dentyści jako koordynatorzy opieki nad pacjentami z zapaleniem wątroby
  • 25-01-2021
 

 

 

 

 

 

Stomatolodzy w Kraju Kwitnącej Wiśni zobowiązani są do pełnienia funkcji „strażników zapalenia wątroby” oraz „koordynatorów opieki nad pacjentami z zapaleniem wątroby”. Dzięki temu aktywnie przyczyniają się do zwalczania raka wątroby, a jednocześnie pomagają w eliminowaniu dyskryminacji i uprzedzenia wobec pacjentów, którzy są zakażeni HBV bądź HCV. Jest to ważne, ponieważ w Japonii około 80% przypadków raka wątrobowokomórkowego jest wynikiem zakażeń HBV i HCV. Rak wątroby jest główną przyczyną zgonów u pacjentów zakażonych HCV. Z kolei występowanie tego nowotworu oraz marskości wątroby – powikłań zakażenia wirusami zapalenia wątroby – jest najwyższe w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Japonia jest krajem, w którym zakażenie HCV jest częste, natomiast samo leczenie choroby jest dość dobrze zorganizowane. Jednym z problemów jest identyfikacja pacjentów z zapaleniem wątroby. Wiąże się z tym brak odpowiedniego leczenia zakażenia HCV.

Niektórzy chorzy z zapaleniem wątroby typu C mogą wymagać konsultacji ze stomatologami z uwagi na rozwój objawów pozawątrobowych, na przykład liszaja płaskiego w jamie ustnej. Z drugiej strony – dentysta może podczas rutynowych wizyt kontrolnych rozpoznać pacjentów, u których prawdopodobnie występuje dotychczas niezdiagnozowane zakażenie HCV lub HBV. W Japonii obowiązkiem dentysty jest wtedy skierowanie pacjenta do hepatologa na dalsze badania i leczenie.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS