Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Antybiotyki w stomatologii nadal nadużywane
  • 25-11-2020
 

 

 

 

 

 

18 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Na stronie antybiotyki.edu.pl można co roku – zaczynając od 2008 r. – prześledzić sprawozdania z realizacji w Polsce kampanii Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Obecnie akcja organizowana jest w ramach Programu Profilaktyki Zdrowotnej Ministra Zdrowia Narodowy Program Ochrony Antybiotyków na lata 2016-2020.

 

Pomimo że informacje o tym, iż antybiotyki to leki, które stosowane powinny być jedynie ze szczególnych wskazań medycznych, są powszechnie dostępne, nadal przepisuje się je i stosuje szerokim gestem. Szacuje się, że około 10% wszystkich recept na antybiotyki wiąże się z infekcjami zębów. Przy czym nie zawsze ich wystawianie jest zasadne. Wskazania do stosowania antybiotyków w stomatologii są specyficzne i ograniczone do określonych sytuacji. Nadal jednak czytamy w doniesieniach naukowych, że to stomatologia jest dziedziną, w której najczęściej i niepotrzebnie przepisuje się leki przeciwdrobnoustrojowe z tej grupy.

Z czasem niewłaściwe stosowanie antybiotyków prowadzi do zwiększonych kosztów leczenia, wzrostu ryzyka wystąpienia działań niepożądanych związanych ze stosowaniem antybiotyków (szczególnie w korelacji z innymi lekami), a co najistotniejsze – służy rozwojowi i propagacji oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe. Stąd też coraz częściej słyszymy o zakażeniach powodowanych przez super oporne bakterie i – niejednokrotnie – o bezsilności medycyny wobec zwalczania takich zakażeń.  

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS