Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi
  • 22-09-2020
 

 

 

 

 

 

21 września rozpoczęła się kolejna już edycja Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Ze statystyk wynika, że liczba zachorowań na nowotwory głowy oraz szyi w ciągu dekady wzrosła aż o 25%, czyli o 1/4. To ogromny wzrost w tak krótkim czasie. Obecnie notuje się ok. 11 tys. zachorowań rocznie na te schorzenia. Nowotwór może objąć m.in. język, nos, ucho, krtań, tarczycę lub gardło. Najczęściej notuje się występowanie raka płaskonabłonkowego jamy ustnej.

 

Dentysta jest w przypadku nowotworów głowy i szyi niczym lekarz pierwszego kontaktu i promotor profilaktyki onkologicznej, ponieważ podczas rutynowej wizyty kontrolnej może edukować oraz zdiagnozować stan przedrakowy lub zmianę, która jest już wynikiem transformacji nowotworowej.

Pacjenci – szczególnie osoby z nowotworami w wywiadzie rodzinnym – powinni sobie zdawać sprawę z tego, jak ważna jest okresowa kontrola u stomatologa. Rak jamy ustnej rozpoznany zbyt późno nie rokuje dobrze. Z najnowszych badań przeprowadzonych w Hongkongu wynika, że rokowanie pogarszają również starszy wiek chorego i przebycie raka z innego obszaru niż głowa i szyja.

Pamiętając, że rak jamy ustnej to jeden z najbardziej agresywnych nowotworów złośliwych, trzeba mieć na uwadze, że profilaktyka i edukacja mają pierwszorzędne znaczenie dla uniknięcia zachorowania, a także zwiększają szanse na przeżycie w przypadku, gdy choroba wystąpi, ale dzięki wypracowanym dobrym nawykom prozdrowotnym i edukacji uda się ją zdiagnozować we wczesnym stadium.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS