Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Błędy związane z techniką wykonania wycisku pod protezę ruchomą
  • 03-09-2020
 

 

 

 

 

 

Błędy z wykonaniu wycisku przekładają się na błędy w uzupełnieniu lub aparacie ortodontycznym. Masa wyciskowa powinna zostać nałożona na łyżkę w taki sposób, aby nie zawierała pęcherzyków powietrza. W tym celu należy wygładzić jej powierzchnię. Bardzo ważna jest ilość zużytej masy. Zbyt duża ilość może skutkować krztuszeniem się pacjenta, natomiast zbyt mała nie pozwala na właściwe odbicie pola protetycznego. Łyżkę górną należy najpierw docisnąć w części dystalnej, a następnie w części przedniej, tak aby nadmiar masy spłynął ku przodowi. W przeciwnym razie masa spływać będzie w kierunku gardła i prowokować odruch wymiotny.

Łyżkę dolną wraz z masą wyciskową wprowadza się do jamy ustnej początkowo przy oddychaniu przez usta — wtedy język jest rozluźniony. Po jej wprowadzeniu pacjent powinien znów zacząć oddychać przez nos. W trakcie pobierania wycisku lekarz powiem jedną ręką trzymać łyżkę wyciskową, natomiast drugą odchylić, a następnie masować wargi i policzki pacjenta. Dzięki temu masa zostanie równomiernie rozprowadzona w przedsionku jamy ustnej. Należy pamiętać, aby nie wywierać zbyt dużego nacisku na łyżkę wyciskową — powoduje to silny uścisk tkanek miękkich, przez co dochodzi do deformacji pola protetycznego. Manipulowanie wyciskiem podczas pobierana jest zabronione, gdyż może powodować przekłamania niezauważalne podczas oceny gotowego wycisku.

Podczas wyciągania wycisku z jamy ustnej, błędem jest ciągnięcie za uchwyt łyżki oraz wykonywanie gwałtownych i szarpanych ruchów. Może to skutkować odklejeniem się wycisku od łyżki.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS