Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Co w nowych zaleceniach postępowania przy udzieleniu świadczeń stomatologicznych?
  • 29-07-2020
 

 

 

 

 

 

W wydanych 15 lipca 2020 r. zaleceniach Ministerstwa Zdrowia odnoszących się do postępowania przy udzielaniu świadczeń stomatologicznych w warunkach stanu epidemii COVID-19 w Polsce ujęto wskazówki dotyczące ogólnej opieki podstawowej w zakresie stomatologii dziecięcej, stomatologii zachowawczej, chirurgii stomatologicznej, a także świadczeń ortodontycznych, protetycznych, periodontologicznych, chirurgicznych.

  • W podstawowych zaleceniach wskazano, aby uwzględniać przede wszystkim procedury wykonywane w stanach wymagających pilnej interwencji, takich jak: ból, procesy zapalne i ropne, urazy, torbiele, a także w stanach obarczonych ryzykiem progresji choroby i wystąpienia powikłań. Zalecany jest także kontakt telefoniczny z lekarzem przed wizytą w gabinecie, aby zdefiniować problem zdrowotny. Dentysta dokonuje na tej podstawie oceny sytuacji i określa, czy konieczne jest odbycie osobistej wizyty w gabinecie stomatologicznym i wykonanie procedury leczniczej.

  • W przypadku świadczeń ortodontycznych leczenie powinno być prowadzone w oparciu o interwencyjną opiekę lekarską i planową opiekę lekarską.

  • Przy świadczeniach protetycznych zaleca się rozważenie konieczności wykonania planowanego leczenia protetycznego, ponieważ długotrwała praca w aerozolu śliny pacjenta podczas szlifowania zębów może być przyczyną zakażenia lekarza i asysty.

  • Świadczenia chirurgiczne realizowane w ramach opieki stomatologicznej powinny być ograniczone do wykonywania procedur w stanach wymagających pilnej interwencji.

  • Świadczenia periodontologiczne zalecane obejmują: diagnostykę kliniczną i leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej (w tym zmian nowotworowych wymagających pobrania materiału do badania histopatologicznego), diagnostykę i leczenie chorób przyzębia z uwagi na ryzyko progresji choroby oraz wystąpienie powikłań miejscowych lub/i ogólnych.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS