Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Tania aktywna termografia z kamerą na podczerwień w telefonach komórkowych – już niedługo w stomatologii?
  • 20-05-2020
 

 

 

 

 

 

12 maja 2020 r. „Nature” opublikowało artykuł, w którym zespół inżynierów z Kanady donosi, że już niebawem będzie możliwe przeniesienie taniej aktywnej termografii (AT) do świata stomatologii. AT to nie niszcząca metoda testowa do charakteryzowania i oceny materiałów biologicznych i przemysłowych, o dużym potencjale użytkowym zarówno w pracy stomatologów, jak i techników dentystycznych. Obecnie wykorzystuje się ją między innymi do wykrywania nowotworów złośliwych w miękkich i twardych tkankach ludzkich, a także może być stosowana do wczesnego wykrywania demineralizacji szkliwa zębowego, utraty minerałów w kościach lub sprawdzania jakości wnętrza materiałów.

W szerszym jej wykorzystaniu przeszkadzają koszty i nieporęczność stosowanej obecnie aparatury, Kanadyjscy inżynierowie wskazują, że istnieje możliwość ograniczenia kosztów i rozmiarów systemu AT, stosując kamery na podczerwień (IR) znajdujące się w telefonach komórkowych. Zespół opracował tani i poręczny zestaw eksperymentalny, dzięki któremu udało się na próbkach dentystycznych z powodzeniem wykryć wczesną próchnicę. Drugi zestaw eksperymentalny zbudowany został do wykrywania i oceny ilościowej konsumpcji konopi indyjskich – testy mogłoby być przeprowadzane w punkcie opieki medycznej na próbce wydzieliny pobranej z jamy ustnej.

Wyniki otrzymane dzięki użyciu zestawu do taniej AT nie ustępowały pod względem wydajności i niezawodności efektom osiągniętym podczas pracy z kosztownymi i nieporęcznymi systemami.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS