Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Jak aparat żujący wpływa na cały układ ruchu?
  • 13-03-2009
 

 


Układ ruchu to zintegrowana struktura, połączona systemem mięśni, więzadeł i powięzi, której najwyższym piętrem jest żuchwa. Objawem zaburzenia prawidłowości pracy aparatu żującego może być m.in. dysfunkcja stawu skroniowo – żuchwowego. Wystarczy, by brakowało zęba, a układ kostno – stawowy nie będzie działał prawidłowo. Dlatego tak ważne jest, by wszelkie luki i ubytki w uzębieniu - możliwie najszybciej po pojawieniu się - wypełniały dopasowane protezy. Inaczej w obrębie aparatu żującego powstaną asymetrie naprężeń, które wpłyną na funkcjonowanie nawet odległych narządów ruchu w organizmie.

Asymetrie pojawiające się w aparacie żującym wpływają na:

  • mięśnie podpotyliczne, których zadaniem jest prawidłowe ułożenie ciała – naprężenia w tej grupie mięśni generują wzrost napięć w muskulaturze przykręgowej, a to z kolei zaburza funkcjonowanie mięśni okolic brzusznych, grzbietowych oraz płaszczyzn bocznych ciała;

  • mięśnie nadgnykowe i podgnykowe, które poprzez układ muskularny klatki piersiowej, okolic żeber i przepony wpływają na pracę mięśni obręczy biodrowej i kończyn dolnych.

Długotrwałe dysfunkcje aparatu żującego poprzez kolejne piętra układu ruchu generują naprężenia w kończynach dolnych. Niedomagania w pracy tych ostatnich wpływają z kolei na funkcjonowanie zespołów mięśni i stawów w wyższych partiach organizmu. Jest to klasyczne sprzężenie zwrotne, którego pierwotną przyczyną może być bagatelizowana luka w uzębieniu lub niedopasowana proteza. Pośrednim zadaniem protetyki byłoby więc zapobieganie powstawaniu dysfunkcji w układzie ruchu poprzez przywracanie prawidłowej pracy aparatu żującego.

Źródło: „Nowoczesny Technik Dentystyczny”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS