Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Nowe piersi dzięki komórkom macierzystym z zębów?
  • 16-01-2020
 

 

 

Przeprowadzone niedawno badania pokazały, że komórki macierzyste zęba po wstrzyknięciu do gruczołu sutkowego są w stanie generować powstanie komórek biorących udział w produkcji mleka u samic ssaków. Jest to spory krok naprzód w dziedzinie nowoczesnej medycyny, bowiem do niedawna naukowcy nie wiedzieli, czy komórki macierzyste znajdujące się w zębach są zdolne do wytwarzania populacji komórek innych niż te, które tworzą strukturę elementów uzębienia.

Do badania posłużono się wyizolowanymi komórkami macierzystymi znajdującymi się w stale rosnących siekaczach myszy. Następnie wstrzyknięto je w obszary, gdzie normalnie rozwijają się gruczoły sutkowe (naukowcy przed wykonaniem zabiegu celowo usunęli wszystkie komórki pochodzenia sutkowego). Dzięki dokładnym pomiarom wykonanym przy użyciu specjalistycznej aparatury dowiedli oni, że komórki te po pewnym czasie rozpoczęły regenerację gruczołów mlecznych u myszy. Oznacza to, że komórki macierzyste zęba są w stanie zastąpić komórki gruczołu sutkowego, co w późniejszych latach może zostać wykorzystane do regeneracji piersi.

Odkrycie to rzuca światło na nowe metody leczenia stanów patologicznych powodowanych przez raka piersi, które często leczy się chirurgicznie.

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS