Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Nowela ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty – ale jaka?...
  • 05-11-2019
 

 

 

 

 

Resort zdrowia opublikował projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, ale jak wskazują przedstawiciele zespołu, który przygotował pierwotną wersję tego aktu prawnego, coraz mniej jest w tych przepisach postulatów środowiska lekarskiego, za to coraz więcej pomysłów resortu.

Nowelizacja dotyczyć miała przepisów określających między nimi zasady odbywania stażu podyplomowego i specjalizacji. Zmiana przepisów miała być pokłosiem zeszłorocznego porozumienia zawartego po proteście rezydentów. Młodzi medycy liczyli, że nowa ustawa zostanie uchwalona jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, ale tak się nie stało.

 

Lekarze nie są zadowoleni między innymi z wprowadzenia listu intencyjnego przy kwalifikacji na szkolenie specjalizacyjne. List ten wystawia jednostka gwarantująca zatrudnienie lekarza i na jego podstawie przyszły specjalista może otrzymać dodatkowe punkty. Pojawiają się opinie, że wprowadzenie dodatkowych uznaniowych warunków to wypaczenie zasad, które miały być oparte na jednym kryterium – wyniku egzaminu końcowego dla lekarzy lub dentystów. Jest to oceniane jako powrót do czasów nepotyzmu i koneksji.

Do projektu – za zgodą resortu – udało się wpisać propozycję wprowadzenia wynagrodzenia dla kierowników specjalizacji. W obecnej wersji dodatek ten wynosiłby 500 zł za opiekę nad jednym lekarzem realizującym szkolenie specjalizacyjne i 1000 zł, kiedy przyszłych specjalistów pod opieką kierownika byłoby więcej.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS