Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Pomysły młodych naukowców — także dla stomatologii
  • 23-09-2019
 

 

 

 

 

Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców EUCYS to przedsięwzięcie prowadzone przez Komisję Europejską od 1989 r. Tematyka ocenianych prac obejmuje przede wszystkim nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, a od niedawna także nauki humanistyczne i społeczne. Biorą w nim udział laureaci konkursów krajowych.

W tym roku nagrody otrzymali młodzi naukowcy za pracę nad biodegradowalnymi polimerami, które mogą być wykorzystywane w przyszłości w stomatologii: Sab Gogichaishvili i Nia Gogokhia z Gruzji. Tworzywa mogłyby ułatwić pracę stomatologów dzięki zastosowaniu ich w implantologii.

 

Młodzi odkrywcy pochylili się też nad tematyką nowotworów. Nagrodę za zajęcie trzeciego miejsca zdobył 19-letni reprezentant Polski. Jego projekt opierał się na wykorzystaniu nanocząsteczek z tlenku żelaza w terapii antynowotworowej. Cząsteczki te mają kilka właściwości, dzięki którym niszczą komórki nowotworowe: transportują lek precyzyjnie do zmutowanych komórek, podgrzewają się do wysokiej temperatury (ok. 40 st. C) – dzięki ich właściwościom magnetycznym – przez co będą zdolne do zniszczenia wadliwych komórek, oraz mają mieć wbudowane cząstki pierwiastka promieniotwórczego, które dodatkowo osłabią nowotwór.  

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS