Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Płytka nazębna źródłem wiedzy archeologicznej
  • 10-07-2019
 

 

 

 

Płytka oraz kamień znalezione na zębach starożytnych mieszkańców Mongolii, liczące sobie około 3,3 tysiąca lat, umożliwiły archeologom dokonanie ciekawego odkrycia z zakresu diety ówczesnych mieszkańców. Doktor Christina Warinner z Niemieckiego Instytutu Historii Ludzkości Maxa Plancka w Jenie zauważyła, że zakamarki zębów zawierały śladowe ilości białek – dokładnie tych samych, jakie znajdują się w mleku. Dzięki badaniom identyfikacyjnym tych białek wykazano, że ludzie żyjący w tamtych czasach na terenie obecnej Mongolii pili mleko od krów, jaków, kóz i owiec a nie od wielbłądów i reniferów, które współcześni Mongołowie piją dzisiaj.

 

Płytka nazębna okazała się idealnym materiałem badawczym, ponieważ z badań zwykłych przedmiotów archeologicznych takich jak starożytne garnki, trudno jest wywnioskować, jaki rodzaj pokarmu spożywali ludzie w tamtym okresie. Kamień nazębny zachowuje ponadto maleńkie dowody wszelkiego rodzaju zdarzeń w życiu człowieka, jak na przykład warunki miejsca pracy oraz styl życia czy odżywiania się człowieka.

Nie jest to pierwsze tego typu odkrycie dr Warinner – wcześniej wykryła ona białka mleka w kamieniu zębowym europejskich szkieletów pochodzących z epoki brązu z około 3000 r. p.n.e.


 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS