Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna LekarzAktualności

Kulejąca służba zdrowia na prowincji z powodu braków w kadrach lekarskich
  • 19-06-2019
 

 

 

 

 

Liczne braki lekarzy specjalistów, takich jak chirurdzy czy anestezjolodzy, skutkują zawieszeniem funkcjonowania coraz większej liczby placówek szpitalnych. Do groźby zatrzymania ich działalności, a nawet do realnego zawieszenia funkcjonowania dochodzi nie tylko w placówkach mniejszych na prowincji, ale również w dużych miastach, takich jak Wrocław, m.in. tam, gdzie leczone są dzieci chore na raka. Problem pogłębia fakt, że coraz mniejsza liczba lekarzy jest zainteresowana pracą w szpitalach powiatowych.

Media co rusz donoszą o kolejnej zamkniętej placówce i nie jest to bynajmniej dziennikarskie podkręcanie emocji. Sytuacja pogarsza się bowiem, a dyrektorzy szpitali potwierdzają, że tak źle jeszcze nie było. Deficytu lekarzy specjalistów nie zredukuje zwiększenie liczby miejsc na studiach, ponieważ niedobór w kadrach wynika z nieobsadzonych miejsc rezydenckich a nie z niedostatecznej liczby studentów.

 

Według Waldemara Malinowskiego, prezesa Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, konieczna jest ingerencja państwa. Niezbędna jest reforma w sposobie kształcenia rezydentów. Ministerstwo zdrowia proponuje, aby zapisać w projekcie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, że pół roku specjalizacji byłoby robione w szpitalu powiatowym. W ten sposób przyszłych specjalistów przyciągnęłoby się na prowincję.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Katalog Firm

Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS